İNSAN HAKLARI SPOR

Amedspor: PFDK ne ceza verirse versin çocuklar ölmesin

amed

‘Çocuklar ölmesin maça da gelsin’ pankartlarından dolayı PFDK’ye sevk edilen Amedspor Kulübü’nün Eş Başkanı Şevin Zorlu, ‘Sözümüzün arkasındayız. PFDK ne ceza verirse versin çocuklar ölsün istemiyoruz’ dedi.

Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final ilk maçında Fenerbahçe ile karşılaşan Amedspor, futbolcularının sahaya çıkarken taşıdıkları “Çocuklar ölmesin maça da gelsin” pankartı sebebiyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edildi. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Müşavirliği tarafından “Talimata aykırı hareket” ve Spor Toto 2. Lig Müsabakaları Statüsünün 6/13. maddesi uyarınca pankartın disiplin kuruluna sevk edilmesine tepki gösteren Amedspor Kulübü Eş Başkanı Şevin Zorlu, maça çıkmadan önce pankartı açacaklarını TFF’ye bildirdiklerini ifade etti.

“Sözümüzün arkasındayız”

Daha önce Başakşehir maçının ardından aynı slogandan ceza aldıklarını kaydeden Zorlu, pankartlarında ya da sloganlarında ideolojik propaganda ya da sportmenliğe aykırı bir durumun olmadığını söyledi. Zorlu, “Biz ‘Çocuklar ölmesin maça da gelsin’ diyoruz ve sözümüzün arkasında duruyoruz. Yani PFDK ne ceza verirse versin çocuklar ölsün istemiyoruz” dedi.

“AİHM’e kadar gideceğiz”

Amedspor Basın Sorumlusu Soran Haldi Mızrak da, maçtan önce açacakları pankartın TFF’ye bildirildiğini hatırlattı. İzinsiz pankartla çıkmaktan disiplin kuruluna sevk edildiklerini ve TFF’nin bunu istediğinde tolere edebileceğini ifade eden Mızrak, “Söz konusu Amedspor olunca TFF hemen PFDK’ye sevk ediyor. Bizim pankartımızda da futbol talimatlarına aykırı bir şey yok. PFDK eğer bize ceza verirse federasyon kararlarına karşı Tahkim Kurulu’na başvuru yapacağız. Ondan bir sonuç alamazsak FIFA’ya şikâyette bulunacağız. O da olmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yapacağız” diye konuştu. (dokuz8HABER/DİHA)