AP, Davos’taki zirveye katılan iklim aktivistlerinin yer aldığı fotoğrafı, Ugandalı iklim aktivisti Vanessa Nakate’i keserek yayınladı. Fotoğrafta kendinin olmadığını, sadece 4 beyaz aktivistin olduğunu gören Nakate, “Kalbim kırıldı. Hayatımda gördüğüm en kötü şeydi” dedi.

İsviçre’nin Davos kasabasında geçen hafta gerçekleştirilen 50’inci Dünya Ekonomik Forumu’na iş insanları, siyasetçiler, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda iklim aktivisti de katıldı.
Ugandalı 23 yaşındaki iklim aktivisti Vanessa Nakate de, Davos’ta “Gelecek için Cuma” protestosu öncesinde Greta Thunberg ve diğer aktivistlerle bir basın toplantısına katıldı.
Ancak ABD’li Associated Press (AP) Haber Ajansı tarafından yapılan etkinlik haberlerinde kullanılan fotoğrafta Nakate’e yer verilmedi. İklim aktivistleri Greta Thunberg, Luisa Neubauer, Isabelle Axelsson ve Loukina Tille’in yanında yer almasına karşın fotoğraf Vanessa Nakate’nin olduğu kısım kesilerek yayınlandı.
AP daha sonra, Nakate’nin tweetlediği hikaye için Twitter’da küçük resim olarak görünen fotoğrafı değiştirdi.

AP tarafından yayınlanan ilk fotoğraf

“HEM IRKÇILIĞA HEM DE AFRİKA’DAN GELEN İNSANLAR ADINA ÜZÜLDÜM”

BuzzFeed News’e konuşan ve fotoğrafı görünce kalbinin kırıldığını belirten Nakate, “Ağladım, çünkü sadece ırkçılığa değil, Afrika’dan gelen insanlar adına da üzüldüm. Bana çok acı verdi. Hayatımda gördüğüm en kötü şey” dedi.

2018’DEN BERİ İKLİM İÇİN MÜCADELE EDİYOR

Nakate ayrıca, zirvede deneyimlerini ve kırpılan fotoğrafı görmenin nasıl hissettirdiğini ortaya koyan 10 dakikalık duygusal bir video yayınladı.
2018’den beri bir aktivist olan Nakate, Thunberg’den Uganda’da kendi iklim hareketini başlatması için ilham aldı ve Ocak 2019’da iklim krizine karşı eylemsizliğe karşı yalnız bir grev başlattı.
Geçmişte medya yayınlarının beyaz protestocuların iklim aktivizmine odaklanmasına yönelik eleştiriler vardı.

Fotoğrafın orijinalini, yani Vanessa Nakate’in kesilmediği versiyonu

AP: KÖTÜ NİYET YOKTU

AP daha sonra fotoğrafın orijinal halini, yani diğer aktivistlerin yanında Nakate’nin de durduğu versiyonunu yayınladı.
AP sözcüsü BuzzFeed News’e yaptığı açıklamada, “Kötü niyet yoktu. AP, geldikçe fotoğrafları rutin olarak yayınlar ve alandan ek görüntüler aldığımızda hikayeyi güncelledik. AP, Vanessa Nakate’nin birkaç resmini yayınladı” ifadelerini kullandı.