Aydın Geri Gönderme Merkezi’ndeki hak ihlalleri iddialarını Meclis gündemine taşıyan HDP’li Tülay Hatimoğulları, “24 Şubat’ta Afgan mülteci Sayyid Ümit Sadat intihar etmişti. Geçen yıl 14 Nisan’da da bir mülteci intihar girişiminde bulunmuştu” hatırlatmasında bulundu.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Aydın Geri Gönderme Merkezi’nde zaman zaman gündeme gelen hak ihlalleri iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ilettiği soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı.
Hatimoğulları, “Mülteciler için kurulan 26 merkez arasında bulunan Aydın Geri Gönderme Merkezi hak ihlalleri iddialarıyla sık sık gündeme gelmekte, burada 24 Şubat’ta Afgan mülteci Sayyid Ümit Sadat intihar etmişti. Geçen yıl 14 Nisan’da da bir mülteci intihar girişiminde bulunmuştu” ifadelerini kullandı.

“HAVALANDIRMA HAKKI SÜREKLİ BİR SEBEPLE KISALTILIYOR YA DA İPTAL EDİLİYOR”

Hatimoğulları, açıklamasında şu bilgileri paylaştı:
“Mültecilerin avukatlığını yapan Duygu İnegöllü, ‘Kaloriferler çok kısıtlı ısıtıyor, sıcak su çok kısa süre aktif oluyor, odalarda 20 kişiye kadar kalabalık bulunabiliyor ve banyo sırası yetişmeyebiliyor. Yemekler yetersiz. Havalandırma hakkı sürekli bir sebeple kısaltılıyor ya da iptal ediliyor. Koşullar çok kötü. Yabancılar, içinde bulundukları şartlar gözetilmeden bu merkezde/merkezlerde tutuluyor. Örneğin İranlılar genelde aynı odada tutuluyor. Bir kişi İran’dan LGBTİ olduğu için kaçtıysa, kendini bir anda ülkesinden kaçma sebebi olan insanların bir kısmıyla aynı odada ve hürriyetinden yoksun halde buluyor’ açıklamasını yapmıştır.
Bu bağlamda;
1. Afgan mülteci Sayyid Ümit Sadat’ın intiharı ile ilgili kurum bir açıklama yapmış mıdır? İntiharın nedenleri/olası hak ihlalleri araştırılmış mıdır?
2. Sayyid Ümit’in oda arkadaşlarının/yakındaki odalarda tutulan yabancıların ifadesi alınmış mıdır?
3. Afganistan gibi riskli, imkanları kısıtlı bir ülkede intihar etmeyen genç Türkiye’ye ulaşıp geri gönderme merkezinde 15 gün kaldıktan sonra neden intihar etmiştir?
4. Hürriyetten yoksun halde kalmayı kaldırabilecek psikolojisi yoktu ise neden burada tutuldu?
5. Sayyid Ümit’in bulunduğu odada tutulmak istemediğine dair şikayetlerde bulunduğu ancak destek almadığı doğru mudur?
6. Geri Gönderme Merkezlerinde tutulurken mültecilerin ülkelerini terk etme nedenleri ve içinde bulundukları şartlar neden gözetilmemektedir?
7. İHD İzmir ve Aydın Şubelerinin yayınladıkları raporda ifade edilen, mültecilere korona testi yapılmadığı halde yapıldığına dair evrakların imzalatılması iddiası doğru mudur?
8. Mültecilerin 10 gün boyunca karanlık yerde tutulduklarını, 12 kişilik kalabalık odalarda kaldıklarını, özel eşyalarını alamadıkları, ısınma ve sıcak su sorunu yaşadıkları iddiaları araştırılmış mıdır?
9. Geri Gönderme Merkezi görevlilerinin kadınlara sözlü ve psikolojik şiddet uyguladığı, erkeklere ise kameraların kör noktalarında fiziksel şiddet uyguladığı iddiası doğru mudur?
10. Mültecilere yönelik uygulanan hak ihlallerinin engellenmesi ve sorumluların açığa çıkartılması için Bakanlığınızın nasıl çalışmaları vardır?”