Milletvekiliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu’nun avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin kararını uygulamadıkları gerekçesiyle görevli hakimler hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayette bulundu.

Milletvekiliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu’nun avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin kararını uygulamadıkları gerekçesiyle İstanbul 14. ve 15. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinde görevli hakimler hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayette bulundu. Berberoğlu’nun avukatları şikayet dilekçesinde heyetteki hakimlerin, Anayasa Mahkemesi tarafından verilen bireysel başvuru kararını tanımamak ve gereğini yerine getirmemek suretiyle görevlerini kötüye kullandıkları öne sürdü.
Dilekçede, hakimler hakkında “mevzuatta kendilerine tanınmayan bir yetkiyi kullanmak suretiyle görevi kötüye kullanmak, şikayetçinin mahkemeye erişim hakkını ve bu bağlamda adil yargılanma hakkını engellemek, şikayetçi hakkında siyasi hakların kullanılmasını engellemek, şikayetçi hakkında hürriyetten yoksun kılmak” suçlarından suç duyurusunda bulunuldu.

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi, CHP’li Enis Berberoğlu için “Siyaset yapma hakkı elinden alındı” kararını vermiş ancak İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen Enis Berberoğlu hakkında yeniden yargılanma talebini reddetmişti.