Ayşe öğretmenden Adalet Bakanı’na: “Peki ben neden 2 kez cezaevine girdim?”

Beyaz Show’da “Çocuklar ölmesin” dediği için cezalandırılan ve bebeğiyle birlikte cezaevine giren Ayşe öğretmen, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün, “Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada kanunlar, kurallar, usuller işler; hukuk işler” açıklamasına tepki gösterdi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün “Bana tutuklama siparişi vermeyin. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada kanunlar, kurallar, usuller işler; hukuk işler” sözlerine, “Çocuklar ölmesin” dediği için tutuklanan öğretmen Ayşe Çelik tepki gösterdi.

Çelik, Twitter hesabından Bakan Gül’ün açıklamasını alıntılayarak yaptığı paylaşımda, “Peki; Ben neden “çocuklar ölmesin” dediğim için 6 aylık ağzı süt kokan bebeğim ile 2 defa cezaevine girdim?” diye sordu.

NE OLMUŞTU?

Ayşe Çelik, 8 Ocak 2016 tarihindeki Beyaz Show Programı’nda, “Çocuklar ölmesin” dediği için ‘terör örgütü propagandası yaptığı’ gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. İlk 6 aylık ertelemenin ardından çocuğu dünyaya gelen Ayşe öğretmen bebeğiyle cezaevine girmişti. Cezası ertelenen Çelik daha sonra infazın kalan kısmı için yeniden cezaevine konulmuştu. Anayasa Mahkemesi, cezaevinde bulunan öğretmen Ayşe Çelik için hak ihlali kararı vermiş ve 5 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine hükmetmişti. Çelik, bunun üzerine tahliye edilmişti.