Baran Tursun Vakfı’nın raporuna göre, 2007 ile 2020 arasında 92 çocuk polisler tarafından öldürüldü. Polis kurşunuyla ölen sivillerin sayısı ise 404 oldu.

Gazete Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberleştirdiği ‘Kolluk Güçlerinin Orantısız Güç Kullanımı Sonucunda Yaşam Hakkı İhlalleri- Ölmek Zorunda Değillerdi’ başlıklı raporu ulusal ve uluslararası insan hakları mekanizmalarına erişimi sağlamak amacıyla, Avrupa Birliği-Etkiniz Programı tarafından Baran Tursun Vakfı’na sağlanan finansal destek ile görevlendirilen uzman raportörler Dr. Günal Kurşun ve Mehmet Tursun hazırlandı.

70’i KADIN 404 SİVİL POLİSİN AÇTIĞI ATEŞ SONUCU ÖLDÜRÜLDÜ

Rapora göre söz konusu dönemde 70’i kadın 404 sivil, polisin açtığı ateş sonucu öldürüldü. Raporun giriş kısmında “Yalnızca kabahatler yasasına muhalefet eden çoğu zanlıyı, yargılama sürecine dahil etmek yerine; ‘Öngörü, Makul şüphe ve Takdir’ gibi soyut kavramları kendi mantığına göre yorumlayan zanlı polis, 400’den fazla sivil insanı olay yerinde ölümle cezalandırdı” denildi. Ayrıca raporda, silahlı çatışma olaylarının bu istatistiğe dahil olmadığı, sadece kayıtlara ‘adli vaka’ olarak geçen olayların ele alındığı belirtildi.

YAŞAM HAKKI İHLAL EDİLİYOR

Raporun ‘Polisin Orantısız Güç Kullanımı Sonucu Gerçekleşen Ölümler’ başlıklı bölümünde; Türkiye’de yaşam hakkı ihlalleri, kişilerin ‘dur ihtarına’ uymaması gerekçesiyle öldürülmesinden, barışçıl gösterilerde ve gözaltındaki ölümlere kadar çok geniş bir yelpazede kendini gösterdiğini, bu nedenle 400’den fazla sivil insanın yaşam hakkı ihlal edildiğine dikkat çekildi.

92 ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

İhlaller, yıllara göre değerlendirildiğinde, her yıl birbirine yakın sayıda vakanın yaşandığı, dönemin siyasi ve ekonomik koşullarına bağlı olarak sayılanın belli varyansta değiştiğini gözlemlediklerini, buna göre 2007 ve 2020 yılları arasında 18 yaş altında 92 çocuk başta olmak üzere, 70 kadın ve 241 erkek ‘Dur ihtarına’ uymadığı gerekçesiyle polisler tarafından öldürüldü.

GÖZALTINDA 28 ÖLÜM YAŞANDI

2007-2017 tarihleri arasında 29 kişinin gözaltında iken öldüklerine dikkat çekilen raporda, “Ölüm olaylarının meydana geldiği tüm polis karakollarında, kameralar ya arızalanmış ya kısmı kayıt yapmış ya da kayıt yapmamıştır. Durum böyle gösterilince, ölümlerin gerçekleştiği gözaltı merkezleri üzerinden işlem yapmak veya delil toplamak mümkün olmamıştır, dolayısıyla kötü muamelenin ve ölüm olaylarının cezasız kalması kolaylaşmıştır” denildi.

ZIRHLI ARAÇ ÇARPMASIYLA EN ÇOK ÖLÜM DİYARBAKIR’DA YAŞANDI

Raporun en önemli bölümlerinden birisi ise, güvenlik güçlerine ait araçların çarpması sonucunda gerçekleşen ölümler 2007 ve 2015 yıllarında Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanununda yapılan değişiklikle, polise soyut kavramlara dayalı yeni yetkiler verilmiştir. Soyut kavramlara kendince bazı anlamlar yükleyen polis faaliyetleri çerçevesinde, aralarında bebeklerin de olduğu 18 yaşın altında 92 çocuğu öldürdü. Rapora göre, polislerin kullandığı zırhlı araçların ezmesi sonucu 13 çocuk öldü. 66 çocuk, polisler tarafından ateş edilerek öldürüldü. 3 çocuk karakolda darp edilerek öldürüldü. 10 çocuk, polislerin kullandığı gaz fişeklerinin isabet etmesi nedeniyle öldü. Raporda 2007 ile 2020 arasında ölen çocukların 71’inin Kürt illerinden olduğu belirtildi.