Yargılandığı davadan beraat etmesine karşın pasaportunun tarafına iade edilmediğini belirten Barış Akademisyeni Doç. Dr. Tuna Altınel, “Türkiye’de zorunlu ikamete tabi tutuluyorum” diye konuştu.

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atan Barış Akademisyenlerinden Lyon-1 Üniversitesi’nden Doç. Dr. Tuna Altınel, “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılandığı davadan beraatinin ardından pasaportunu alamadığını ve bu nedenle de “çalışma ve seyahat hakkının ihlal edildiğini” belirtti.

“PASAPORTLARIN DERHAL GERİ VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUM”

Pasaportunun derhal geri verilmesini talep eden Altunel, şöyle konuştu:
“Fransa da Lyon’da matematik bölümü öğretim üyesiyim. 2 yıla yakındır Türkiye’nin zorunlu ikametine tabi tutuluyorum. Katıldığım bir toplantı dolayısıyla 80 gün cezaevinde yattıktan sonra mahkemeye çıkartıldım önce tahliye edildim ardından beraat ettim. Buna rağmen pasaportum geri verilmedi. Bu bir tek benim başıma gelen bir şey değil Türkiye’de. Hukuki süreçler bir şekilde yoluna konulup beraat ile cezayla fark etmiyor bir şekilde yoluna koyulup hak arayışları idari süreçlerin içine sokulup mağdurlar bu süreçlerin içerinde boğuluyor. Ben hem kendim hem de benim gibi anayasal seyahat özgürlüğü ve çalışma hakları gasp edilen insanların pasaportlarının derhal geri verilmesini talep ediyorum.”