TİP Milletvekili Barış Atay’a Kadıköy’de saldırı düzenleyen 3 şahıs, adli kontrol ve yurt dışı yasağı ile serbest bırakıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile sosyal medya hesabı üzerinden tartışması sonrası 30 Ağustos’u 31 Ağustos’a bağlayan gece İstanbul Kadıköy’de saldırıya uğrayan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Milletvekili Barış Atay’a saldırı düzenleyen kişilerin yargılandığı davada 2. duruşma görüldü.

ÜÇ KİŞİ YURT DŞI YASAĞI İLE SERBEST

İstanbul Anadolu 46. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Barış Atay ve avukatları katılırken, saldırganlardan Ömür Canpolat, Çağrı Hasan Çalışkan ve Çağlar Baş’ın adli kontrol, yurt dışı yasağı ve imza şartıyla serbest bırakılmalarına karar verildi. Öte yandan savcılık, dördüncü saldırgan olan Osman Avşar hakkında ise iddianame düzenledi.

TAHLİYE TALEP EDİLDİ

Duruşmada saldırganlar ve avukatları da söz aldı. Ömür Canpolat, Çağrı Hasan Çalışkan ve Çağlar Baş’ın saldırıları organize bir şekilde düzenlemediklerini iddia eden avukatlar, sanıklar hakkında tahliye kararı verilmesini talep etti. Tarafların beyanlarını dinleyen mahkeme heyeti, Barış Atay’a saldırı düzenleyen 3 şahsın tahliye edilmesine karar verdi. Dördüncü saldırgan olduğu tespit edilen Osman Avşar hakkında ise iddianame düzenlendi.

NE OLMUŞTU?

31 Ağustos’ta saat 01.30 sularında Kadıköy’de, 5 kişilik bir grup, arkadaşıyla birlikte gittiği bir mekândan çıkan Barış Atay’a “Vatan haini” diyerek saldırmıştı. Saldırganlar şikâyetçi olan Atay, ifadesinde “Bu olayın faili kendisine yönelik eleştiriyi alıntılayıp beni hedef gösteren Süleyman Soylu’dur” demişti.
Saldırıdan önceki saatlerde Atay, Siirt’te intihar girişiminde bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 18 yaşındaki İpek Er’e “nitelikli cinsel saldırı’ suçlaması ile tutuklanan ve sonrasında tahliye edilen Musa Orhan’a ait olduğu iddia edilen telefon mesajları ile ilgili bir paylaşımda bulunmuştu.
Atay, paylaşıma İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu etiketleyerek, “Sen bir seri tecavüzcüyü korudun, kolladın. Hayatın boyunca her fırsatta yüzüne vurulması, asla unutmaman için uğraşacağız” diye yazmıştı.
Soylu ise, Atay’ın söz konusu paylaşımını alıntılayarak, “Tecavüzcü PKK yöneticilerinin talimatıyla HDP’den milletvekili olan PKK ve DHKP-C artığı; benden ‘tecavüzcü kollayıcı’ olmaz da senden tam tecavüzcü olur… Tuma’nın kollayıcısı, dikkat yakalanma…” diye yanıt vermişti.