Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davanın 19. duruşmasında savcı, sanık Polis Fatih Dalgalı’nın “bilinçli taksir” suçundan cezalandırılmasını talep etti. Duruşma 18 Haziran tarihine ertelendi.

Gezi Direnişi sırasında polisin gaz fişeği ile başından vurularak yaralanan ve 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davanın 19. duruşması İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

2 YILDAN 9 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Hakim Galip Mehmet Perk henüz göreve başlamadığı için davaya geçici heyet baktı. Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını hazırladığını belirtti. Savcı, sanık Polis Fatih Dalgalı için “bilinçli taksirle ölüme neden olmak” suçundan 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapis cezasını talep etti. Bir sonraki duruşma 18 Haziran’a ertelendi.

ALİ İSMAİL’İN KATİLİNE “MAĞDUR” DİYEN HAKİM ATANDI

Elvan’ın ölümüyle ilgili duruşma, savcının koronavirüse yakalanması nedeniyle 29 Ocak’a ertelenmişti.
Berkin Elvan’ın ailesinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, davaya Ali İsmail Korkmaz davasına bakan hakimin atandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verilmişti:
“Davamıza Gezi Parkı davasında Ali İsmail Korkmaz’ın katilini mağdur sayan hâkim Mehmet Galip Perk atandı. Cuma günkü duruşma hâkim Perk’in davamızdaki ilk duruşması yapılacak. Bir kez daha Berkin için adalet talebiyle 29 Ocak saat 9.30’da Çağlayan Adliyesi önünde olacağız.”

BERKİN’E ‘TERÖRİST’ DİYEN PAYLAŞIMI BEĞENMİŞTİ

Davanın karar aşamasında mahkeme başkanı Canel Rüzgar Yargıtay’a atanmıştı. Rüzgar’ın yerine gelen Gezi Davası’nın hakimi Galip Mehmet Perk, Ali İsmail Korkmaz’a son tekmeyi vuran ve suçu kesinleşen polis Mevlüt Saldoğan’ı davaya mağdur olarak kabul etmişti. Perk, Twitter’da Berkin Elvan’a ‘terörist’ denilen bir paylaşımı da beğenmişti.

(Foto: Arşiv/Fatoş Erdoğan)