Kadıköy’de yapılan Boğaziçi direnişi eylemlerinde polisin kalabalığın üzerine araç sürmesini engellediği için “mala zarar verme” suçlamasıyla tutuklanan Murat Can Demirci hakkında tahliye kararı verildi.

Kadıköy’de yapılan Boğaziçi direnişi eylemlerinde polisin kalabalığın üzerine araç sürmesini engellediği için “mala zarar verme” suçlamasıyla tutuklanan Murat Can Demirci hakkında tahliye kararı verildi. Demirci adli kontrol ile serbest bırakılırken diğer tutuklular için yapılan itirazlar reddedildi.
Sendika.org’da yer alan habere göre, Boğaziçi direnişine destek amacıyla 3 Şubat Salı günü Kadıköy’de toplanan yurttaşlara polis biber gazı ve plastik mermilerle saldırmış çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Polisin kontrolsüz bir şekilde eylemcilerin arasına araçlarla girmesine engel olmak için polis araçlarına müdahale eden üniversiteliler sabaha karşı gözaltına alınmış, Necmettin Erdem, Akın Karakuş, Ömer Şengel ve Murat Can Demirci tutuklanmıştı.
Avukatlardan edinlen bilgilere göre İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği bugün (5 Mart)  tutukluluklara dair ettiği itirazları değerlendirdi. Tutuklu Murat Can Demirci’nin adli kontrol ile serbest bırakılmasına karar veren mahkeme, diğer tutuklular için yapılan itirazları ise reddetti.