5 Temmuz 2020, Pazar

Büyükada duruşması 3 Nisan’a ertelendi

Yargılanan hak savunucularının savunma yaptığı Büyükada Davası’nın bir sonraki duruşması 3 Nisan’a ertelendi.

 

Duruşmaya ulusal ve uluslararası çok sayıda gözlemci de takip etti. CHP ve HDP’li milletvekilleri de duruşmayı takip etti.

Duruşma savunmalarla başladı.

Mütalaada ‘örgüt üyeliği’ suçundan cezalandırılması istenen Taner Kılıç, iddia edilenin aksine telefonuna ByLock kurmadığını, bunun emniyet tarafından verilen raporla da teyit edildiğini söyledi.

Dosyaya sunulan bilirkişi raporuna göre ben gözaltına alındıktan sonra telefonum açılmış ve kullanılmış. Bilirkişi, telefonumda ByLock kurulup kaldırılmadığı ve telefonumun fabrika ayarlarına dönmediğini yazmış.

Savunmasına devam eden Kılıç, dosyasındaki ByLock iddiasıyla ilgili uzman bilirkişi Koray Peksayar’ın uzmanlığı ve yetkinliği, Peksayar’ın ifadesi ve hazırladığı raporlar ile ilgili bilgi verdi. Kılıç, “Koray bey raporlarında ByLock teknik incelemelerindeki yanlışları göstermiştir. ByLock kullanılan telefonlarda program silinip telefon fabrika ayarlarına geri döndürülse bile iz kalmaktadır. Benim telefonumda teknik incelemede ByLock kullanımına dair bir iz veya ibare bulunamamıştır. Dosyama gelen rapor ile MİT’in ByLock teknik raporu çelişiyor. Koray Peksayar’ın duruşmada verdiği ifadede Mor Beyin programı ve hazırlayan kişilerin isimlerini vermiş. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ertesi gün durumu kabul eden açıklama yapmıştır. Dosyama sunulan bilirkişi raporuna göre evimden gözaltına alındıktan sonra, teslim alınan telefonum açılarak kullanılmış. Ayrıca bilirkişi, telefonumda ByLock kurulup kaldırılmadığı ve telefonumun fabrika ayarlarına dönmediğini de belirtiyor. Zehirli ağacın zehirli meyveleri benim gibi insanları etkilemeye devam etmektedir” diye belirtti.

Kılıç, Koray Peksayar ve Mor Beyin programı ve bilirkişi raporlarına dayanarak, telefonundaki namaz ve kıble programları nedeniyle ByLock kumpasına dahil olduğunu teknik detayları ile aktardı.

Tüm ByLock suçlamalarının yanlış olmadığını, sadece aralarında yanlış tespitler olduğunu dile getiren Kılıç, “Bilirkişi raporlarıyla ByLock suçlamasından beraat alan oldu. Ben de beraat talep ediyorum” dedi.

BANK ASYA VE BYLCOK VURGUSU

Kılıç savunmasında, ByLock konusundan Bank Asya konusuna geçti. “Terör örgütü üyesi olma” suçlamasına delil olarak Bank Asya’ya para yatırılması olarak gösterildiğini belirten Kılıç, “2014’de Bank Asya’ya para yatırma kampanyasında tam tersi olarak paramı çektim. Bank Asya hesabımda otomatik ödemeler, havale, para çekme gibi olağan banka işlem hareketleri dışında bir şey yoktur. Bankacılık operasyonu açısından incelenmesini ve raporlanmasını istedim ama kabul edilmedi. Hakkımdaki suçlamalara bir diğer delil ise kız kardeşimin Mehmet Tanış ile evli olması. Kız kardeşim 30 yıllık evli, eniştemin 30 yıl sonra terör örgütü üyesi şüphesi olacağını bilip kardeşimi uyarmam mı gerekiyordu? Suçun şahsiliği nerede kaldı? Büyükada davası dosyasına son gün dahil edildim, savcı ‘Böyle bir toplantı olduğunu biliyor muydun?’ diye sordu. Ben de ‘evet’ dedim. Zaten insan hakları çevrelerinin bildiği bir toplantıydı. Bana nereden biliyorsun diye bile sorulmadı. Büyükada toplantısının suç teşkil eden bir durumu olmadığı çok aşikardır. Biz insan hakları savunucuları toplumsal ahlakı yüksek, saygın insanlarız. Bu davayla bizi itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç’ın ardından savunma yapan Günal Kurşun, “Taner Kılıç’a katılıyorum. Biz saygın insanlarız, menfaat beklemeden hepimiz insanlığa hizmet için çalışırız. Bu dava ile bizim saygınlığımız yok edilmek istendi” dedi.

Kurşun, gözaltında kaldıkları 13 gün boyunca yaşadıkları eziyet ve ayrımcılığı hatırlatarak, dava sürecinde gerekli araştırmaların yapılmadığını söyledi. Kurşun, “Bu davanın kamuoyunda bilinen ismi Büyükada, ama ilk duruşma dışında Büyükada toplantısı hakkında konuşulmadı. Son 10-15 senede yaptığımız bütün işlerin didiklendiği, insan hakları savunucularının ve insan haklarının yargılandığı bir davaya dönüştü. Telefonumda kayıtlı 4 bin numara arasında sadece bir kişide ByLock kullanımı çıkıyor. O da bizim eğitimlere katılan ve eğitim saati konuştuğum polis memuru. Bence sadece bu bile benim ne kadar temiz olduğumu gösteriyor. Cemaatin gazetesinde yazı yazmak eşittir FETÖ üyesi olmak anlamına getirildi. Bu yanlıştır, o zaman İbrahim Kalın’a da dava açılmalı. Ben ceza hukuku hocasıyım. Benim yazılarımda kimseye en ufak bir hakaret yok. Olsaydı Sayın Cumhurbaşkanı dava açmış olurdu zaten” diye belirtti.

VELİ ACU’NUN SAVUNMASI

Ardından İnsan Hakları Gündemi Derneği ve Uluslararası Af Örgütü üyesi Veli Acu savunmasına başladı. Acu savunmasına Leonard Cohen’in “Herkes biliyor geminin su aldığını, herkes biliyor. Kaptanın yalan söylediğini ve herkes biliyor zarların hileli olduğunu” sözleriyle başladı. Tek kimliğinin insan hakları savunuculuğu olduğunu söyleyen Acu, “İyi niyetli eylemlerimiz burada yargılanıyor. Biz insanları savunduğumuz için yargılanıyoruz” diyerek beraatını talep etti.

Beş dakikalık aranın ardından Avrupa Kadın Lobisi’nin Türkiye Koordinatörü ve Kadın Koalisyonu Koordinatörü İlknur Üstün savunmasına başladı. Üstün, “Kadın hakları ve insan hakları için çalışıyorum. Ben birçok insanla çalıştım ve çalışıyorum ve iyi ki çalışmışım. Bu çalışmalarım sayesinde ülkemizde çok yol kat ettik. Dünyaya örnek olan İstanbul Sözleşmesi bizim sayemizde kabul edildi. Hakkımda savcının mütalaada istediği beraat talebini yerinde görüyorum ve beraatımı talep ediyorum” dedi.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları Derneği ve Eşit Haklar için İzleme Derneği üyesi Nejat Taştan savunmasına, “Biz suçlu olduğumuz için sizin karşınızda değiliz” diyerek başladı. Davanın Türkiye’de insan hakları savunucuları ve sivil topluma gözdağı vermek için açıldığını ifade eden Taştan, “Biz gözaltındayken medyada yer alan karalama kampanyalarının hepsi bu dosyanın içinde var. İnsan hakları için mücadeleye devam edeceğim, beraatımı talep ediyorum” dedi.

Hak İnisiyatifi üyesi Şeyhmus Özbekli ise savunmasında savcının mütalaasına katıldığını belirterek, “Ancak katılmadığım husus suç işlediğimin sabit olmaması nedeniyle beraat talebidir. Ben hiçbir suç işlemedim, beraatımı talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘HAK SAVUNUCULARI KORUNMALI”

Hak savunucularının savunmalarını tamamlanmasının ardından İlknur Üstün’ün avukatı Oya Aydın söz aldı. Aydın, “Kimse dokunulmaz değildir ancak Anayasanın 90’ıncı maddesi gereği BM İnsan Hakları Savunucularının Korunması Sözleşmesi’ne göre bu yargılama yapılmalıdır. Bu kişiler devlet düşmanı, politik muhalif olarak damgalanamaz. Bu insanlar ilk gözaltına alındığında suçsuz oldukları biliniyordu. Bu davada derhal beraat verilmezse AİHS 18’inci maddesi ihlal edilmiş olacaktır. Türkiye demokrasi ve hukukun üstünlüğünden bir adım daha uzaklaşmış olacaktır. İnsan hakları savunucularının özel olarak korunması gerektiğini kararınızda belirterek beraat kararı vermenizi talep ediyorum” diye konuştu.

“AKRABA OLMAK NASIL SUÇ OLABİLİR”

Ardından Taner Kılıç’ın avukatı Murat Dinçer savunma yaptı. Müvekkilinin bu dosyayla bir ilişkisinin olmadığını belirten Dinçer, “İzmir 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi dosyanın zayıf olduğunu gördü ve bu dosya zayıf olunca Taner sadece bu insanları tanıdığı ve toplantıyı bildiği için bu davalar birleştirildi. Dosyada ByLock olmadığına dair 4 ayrı rapor olmasına rağmen savcı tarafından mütalaada iddiaların sürdürülmesi kabul edilemez. Taner Kılıç’ın kız kardeşinin eşinin Mehmet Kamış’ın dosyada olmasının hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Birisi ile akraba olmak nasıl suç olabilir. 30 yıl önce yapılan bir evlilik neye dayanılarak hiçbir suç ile bağdaştırılmadan dosyaya konulmuştur” diye sordu.

Avukat savunmalarının ardından duruşmaya katılmayan sanıkların savunmalarını müdafi avukatları tarafından yapıldı.

Savunmaların uzaması nedeniyle mahkeme heyeti davayı 3 Nisan’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Hak savunucuları 5 Temmuz 2017’de İstanbul, Büyükada’daki bir otelde “İnsan hakları savunucularının korunması dijital güvenliği” konulu bir toplantı düzenlemek için bir araya gelmişti.

Polis, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, İsveç vatandaşı Ali Gharavi, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran ile Nalan Erkem, Alman vatandaşı insan hakları eğitimcisi Peter Steudtner, İnsan Hakları Gündemi Derneği üyeleri Veli Acu ile Günal Kurşun, HAK İnisiyatifi’nden Şeyhmus Özbekli, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan ve Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün’ün katıldığı toplantıya polis baskın düzenlemişti. Baskının ardından 10 hak savunucusu gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan hak savunucuları emniyetteki sorgunun ardından adliyeye sevk edilmiş, sekizi hakkında tutuklama kararı verilmişti. 113 gün sonra, 25 Ekim 2017’de görülen ilk duruşmada tutuklu hak savunucularının tamamı serbest kalmıştı.

Son Haberler

Öğrencilerin yüzde 51’i EBA’dan yararlanamadı: “Eşitsizliklerin derinleştiği bir dönem oldu”

MEB’in verilerine göre uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin yüzde 51,1’i EBA’dan faydalanamadı. Konuya ilişkin konulan Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, “Yoksul çocuklar başta...

“Mallar ısınma yapıyor diye uyardık ama dinlemediler”

Sakarya Hendek'te havai fişek fabrikasındaki patlamada yaralı kurtulan bir işçi "Malları ısınma yapıyor diye dışarı sermişler. Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler"...

Sakarya’da arama kurtarma çalışmaları tekrar başladı

Sakarya'da patlama olan havai fişek fabrikasındaki arama kurtarma çalışmalarına tekrar başlandı. Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından bölgede başlatılan arama kurtarma...

GÜN SONU | 4 Temmuz 2020 – Günün öne çıkan haberleri

dokuz8HABER olarak 4 Temmuz'da öne çıkan gelişmeleri sizler için derledik. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi açılış töreni sonunda fotoğraf çekimi sırasında “Sembolik...

Çok Okunanlar

Milli Piyango’da 20 gün arayla iki kere ikramiye kazanan talihli sırrını açıkladı

Milli Piyango'da 20 gün arayla aynı sayılarla iki kere ikramiye kazanan talihlinin sırrı ortaya çıktı. Talihli 23 yıldır hep...

Dünyanın en yaşlı kedisi Rubble hayatını kaybetti

İngiltere’de yaşayan ve "dünyanın en yaşlı kedisi" ünvanına sahip Rubble’ın Nisan'da hayatını kaybettiği aktarıldı. İngiltere’nin Exeter kentinde sahibiyle birlikte yaşayan...

Büyük ikramiye talihlisi: Son 5 liram kalmıştı, 61 milyonu 61 lira sandım

Antalya'da 3 yıl önce kendisine yılbaşı Milli Piyango büyük ikramiyesi ilaç firmasında kurye olarak çalışan Murat Tokmak, ilk defa...

Ardıç ‘Z kuşağı’nı hedef aldı: “İçlerinde mal ergen tabir edilenlerin oranı yüksek”

Sabah gazetesi yazarı Engin Ardıç, bugünkü yazısında, son dönemde seçimlerin kaderini değiştireceği düşünülen "Z kuşağı"nı hedef aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

Gözden Kaçmasın