Öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili davada 5 kişiye 20 yıl, 3 kişiye ise 7-19 yıl hapis cezası verildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili davada 8 kişiye hapis cezası verildiğini duyurdu. Davada yargılanan 5 kişiye 20 yıl hapis cezası, 3 kişiye ise 7-10 yıl arasında hapis cezası verildi.

5 SANIK HAKKINDA ÖLÜM CEZASI İSTENİYORDU

Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’da yaşayan oğlu Mayıs ayında babasının katillerini affettiğini açıklamıştı. Davanın 5 sanığı hakkında ölüm cezası isteniyordu. Washington Post gazetesi yazarı ve Suudi Arabistan vatandaşı Cemal Kaşıkçı 2 Ekim 2018’de Suddi Arabistan’ın İstanbul’daki başkonsolosluğunda öldürülmüştü. Kaşıkçı’nın cesedi bulunmamıştı.

GÖZALTINA ALMAKLA SUÇLADI

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Suudi Arabistanlı eski İçişleri Bakanlığı istihbarat yetkilisi Saad el-Cebri’nin oğlu Halid el-Cebri, ülkesinin yöneticilerini, damadı Salim el-Muzeyni’yi Devlet Güvenlik Ofisi’nde ifade vermeye çağırdıktan sonra gözaltına almakla suçladı.

“YENİ BİR AİLE ÜYESİ DAHA ORTADAN KAYBOLDU”

Cebri, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bizi korkutmak için yeni bir aile üyesi daha ortadan kayboldu” ifadesini kullandı. Cebri, 8 Ağustos’ta CNN televizyon kanalına verdiği röportajda, babasının, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman aleyhinde ABD federal mahkemesinde dava açtığını söylemişti. Babası Saad el-Cebri açtığı davada, Bin Selman ile anlaşmazlık yaşamasının ardından geçen süreçte Cemal Kaşıkçı cinayetinden birkaç gün sonra aynı cinayette görev alanların olduğu bir suikast timinin kendisini öldürmek için Kanada’ya gönderildiğine dikkati çekmişti.