Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, cezaevleri ve emniyet müdürlüklerindeki çıplak arama iddialarına ilişkin sosyal medyada yapılan paylaşımlara yönelik FETÖ soruşturması başlatıldığını duyurdu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun gündeme taşıdığı cezaevleri ve emniyet müdürlüklerindeki çıplak arama iddialarına ilişkin açıklama yaptı.
Açıklamada, iddiaların FETÖ tarafından kamuoyu oluşturmak amacıyla ortaya atıldığı savunularak, çıplak arama iddiasını destekleyen paylaşımlarda bulunan kişiler hakkında re’sen soruşturma başlatıldığı duyuruldu.
AA’nın aktardığı habere göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“​Bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada polis merkezleri ve cezaevlerinde çıplak olarak arama yapıldığını iddia eden kişilerin, FETÖ silahlı terör örgütünün Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Anayasal düzenine yönelik hedeflerini meşru göstermek ve bu hedef lehine kamuoyu oluşturmak amacıyla kasıtlı olarak paylaşımlarda bulunduğu şüphesini destekleyen emarelerin tespit edilmesi üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca re’sen soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında özel yasa hükümleri gereğince farklı soruşturma/kovuşturma usulü öngörülen kişiler hakkında, yasal düzenlemelere göre işlem tesis edilecektir.”

İLGİLİ HABERLER

Uşak Emniyetinde “kadınlar çıplak arandı” iddiası Meclis’te

HDP’li Gergerlioğlu: “Başörtüsü diye geldiler, insanların iç çamaşırlarını çıkarıyorlar”

Meral Danış Beştaş’tan ‘Türkiye’de çıplak arama yok’ diyen AKP’li Zengin’e cevap