Eylemlerinin 700’üncü haftasında polis şiddetine maruz kalan Cumartesi Anneleri, haklarında dava açılmasına ilişkin “Sözde reformlarınızla bizi oyalamayın, adliyelerin kapılarını adalete açın” açıklamasında bulundu.

Kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için her hafta Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri’nin, 700’üncü hafta eylemlerinde yapmak istedikleri açıklamaya müdahale eden polisler, aralarında İHD yöneticilerinin de bulunduğu 46 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 46 kişi hakkında 2 yıl sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, iddianame hazırladı. İddianameyi kabul eden İstanbul 21’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nin açtığı davaya ilişkin Cumartesi Anneleri, sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yaptı.
Açıklamayı okuyan gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı avukat Jiyan Tosun, “Sözde reformlarınızla bizi oyalamayın, adliyelerin kapılarını adalete açın” ifadelerini kullandı.

“ADALET İSTEYEN CUMARTESİ ANNELERİNİ YARGILAMA NOKTASINA GETİRDİLER”

Eylemlerinin 700’üncü haftasında polis şiddetine maruz kaldıklarını hatırlatan Tosun, 119 haftadır da Galatasaray Meydanı’nın Cumartesi Anneleri ve tüm barışçıl etkinliklere kapatıldığını söyledi.
Galatasaray’a çıktıklarından beri 17 iktidarın değiştiğini dile getiren Tosun, şöyle konuştu:
“Ancak iktidarlar değişse de, kayıplarımızla ilgili inkar ve cezasızlık siyaseti hiç değişmedi. Çünkü cezasızlık, ihlalin bir devlet politikası olarak uygulanmasının ortaya çıkardığı sonuçtur ve ihlal rejimi, iktidarlar değişse de değişmeyen bir Türkiye gerçeği olarak varlığını sürdürmektedir. Evrensel hukuk standartlarından uzak bir yargı mekanizması üreten siyasal sistem, kayıplarımızın akıbetinin açığa çıkarılmasını ve bu suçu işleyenlerin hesap vermesini engelliyor. Adında adalet sözcüğü bulunan iktidarın son dönem uygulamaları ise adalet isteyen Cumartesi Annelerini yargılama noktasına getirdi.”

46 KİŞİ HAKKINDA 3 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

700’üncü hafta ve sonrasında maruz kaldıkları polis şiddeti ve ağır hak ihlalleri ile ilgili yaptıkları tüm suç duyurularının sonuçsuz kaldığını belirten Tosun, şu ifadeleri kullandı:
“Suç duyurularımızı sonuçsuz bırakan savcılık makamı, anayasal hakkımız olan düşünce ve ifade özgürlüğümüzü kullandığımız için hakkımızda dava açılmasını talep etti. İçinde kayıp yakınları, İnsan Hakları Derneği yönetici ve üyelerinin de olduğu 46 kişi hakkında dava açıldı. Savcı Fatih Sönmez imzalı iddianame ile 699 haftadır devam eden Galatasaray’daki buluşmalarımız 700’üncü haftasında birden bire suç haline getirilerek hakkımızda Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun gerekçe gösterilerek 3 yıla kadar hapis cezası istendi.”

YARGI REFORMU HATIRLATMASI

Davanın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Adalet Bakanı Abdullah Gül’ün yeni yargı reformu açıklamalarından sonra açıldığının altını çizen Tosun, “28 Şubat koşullarında bile sürdürdüğümüz 25 yıllık adalet arayışımızın, hukukun bütünüyle devre dışı bırakılarak bir davaya konu olması, Cumartesi Annelerine ‘sorununuz kabinemin sorunudur’ diyen AKP iktidarının ‘Hukuk ve adalet reformu’ müjdesi sonrasında gerçekleşti” diye konuştu.

“BİZİ OYALAMAYIN”

Tosun, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Adalet Bakanı Gül’e şöyle seslendi:
“Demokratik bir devlette, mevcut adaletsizliklere itiraz edenler, hak ve özgürlük talep edenler, düşüncelerini barışçıl yöntemlerle ifade etme imkanı bulmalıdır. Eğer bu imkan yoksa hukuktan, demokrasiden, adaletten, reformdan bahsedilemez. Türkiye’nin yapısal sorunlarını çözmek yerine, sadece siyasi krizleri aşmak için gündeme getirilen reformlardan demokrasi ve adalet çıkmaz. Demokrasi, adalet ve reform gibi kavramları, karşı karşıya kaldığınız açmazları ötelemek için başvurduğunuz hamleler olmaktan çıkarın. Önce yargıyı araçsallaştıran siyasetinize son verin. Hak ve adalet arayışını suç sayan zihniyetinizi değiştirin. Cezasızlığa son vererek, adaleti sağlayacak bütünlüklü politikaları hayata geçirin. Sözde reformlarınızla bizi oyalamayın, toplumun ve bizim adalet talebimizi duyun ve adliyelerin kapılarını artık adalete açın.”