İNSAN HAKLARI

Cumartesi Anneleri’nin eyleminde 683. hafta: Ermeni aydınları anıldı

Cumartesi Anneleri, 683. haftada gerçekleşen oturma eyleminde 1915’te yaşamını yitiren Ermeni aydınlarını andı.
Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarını anmak için 683. kez Galatasaray Meydanı’nda toplandı. Cumartesi Anneleri bu hafta gerçekleştirdikleri oturma eyleminde 24 Nisan Ermeni Soykırımı’nın 103. yılı vesilesiyle Şair Taniel Varujan şahsında, gözaltına alındıktan sonra kaybedilen İstanbullu Ermeni aydınları andı.

ALİ OCAK: “BU OPERASYONLA YÜZLEŞİLSEYDİ…”

Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak, gerçekleşen soykırımla yüzleşilmediğini belirterek “Bu operasyonla yüzleşilseydi sonrasındaki operasyonlarla karşılaşmayacaktık belki de” dedi.

“24 NİSAN 1915 GECESİ GÖZALTINA ALINDI VE BİR DAHA GERİ DÖNMEDİ”

103 yıl önce İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Şair Taniel Varujan’ı anlatan Gazeteci Patrak Estukyan, Sivas’ta ilkokulu bitirdikten sonra babasıyla birlikte İstanbul’a gelen Varujan’ın parlak bir öğrenci olması sebebiyle lise eğitimi için İtalya’ya gönderildiğini, üniversiteyi ise Belçika’da okuduğunu anlattı. Varujan’ın üniversite eğitiminin ardından şiirlerini yayınlamak için İstanbul’a döndüğünü söyleyen Estukyan, “Şimdi olsa kimse geri dönmek istemezken o vatanına dönmeyi tercih etti. 24 Nisan 1915 gecesi evinde gözaltına alındı ve bir daha geri dönmedi” dedi. Estukyan konuşmasını, Varujan’ın yazmış olduğu şiiri okuyarak tamamladı.

“BİR MEZAR TAŞLARI BİLE OLMADI”

Cumartesi Anneleri’nin 683. hafta oturmasında basın açıklamasını okuyan Sebla Arcan, 24 Nisan 1915’te İttihat ve Terakki hükümetinin İçişleri Bakanı Talat Bey’in emriyle başlatılan operasyonlarda, 250 İstanbullu Ermeni aydının evlerinden “Bir saat içinde döneceksiniz” denilerek gözaltına alındığını söyledi. Arcan, konuşmasının devamında “Gözaltına alındıkları andan itibaren başlarına geleceklerden hükümetin sorumlu olduğu bu insanların çoğu Ermeni toplumunun en saygın isimleri, kanaat önderleriydi. Gözaltına alınanlar 25 Nisan 1915’te kendilerine bilgi verilmeksizin özel bir trenle Ankara’ya doğru yola çıkarıldı. 174 kişi jandarma ve polis korumasındayken ıssız vadi ve ormanlarda vahşice öldürüldü. Açıkta bırakılan bedenlerinin bir mezar taşı bile olmadı. Resmi kayıtlara ya firar ettikleri ya serbest bırakıldıkları yazıldı” dedi.

 

dokuz8HABER’i takip edin

Video