Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusu

Ateizm Derneği, Recep Tayyip Erdoğan Camii’nin açılış töreninde “Ahirete inancı olmayan insandan her türlü kötülük beklenir. Onu engelleyecek ne var ki başka” diyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ateizm Derneği, Recep Tayyip Erdoğan Camii’nin açılış töreninde “Ahirete inancı olmayan insandan her türlü kötülük beklenir. Onu engelleyecek ne var ki başka. Bu dünyada yaptığı bir şeyin hesabını ahirette vereceğine inanmayan birisi dünyada hangi kötülüğü yapmaz ki” diyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

Derneğin yaptığı açıklamada, Erbaş’ın inançsızları hedef alarak, “ahirete inancı olmayan insandan her türlü kötülük beklenir” söyleminde bulunduğu belirtilerek  “Türkiye Cumhuriyetinin eşit yurttaşları olan inançsızların, böylesine ayrıştırıcı ve sorumsuz açıklamalar nedeniyle toplumsal baskıya ve şiddete maruz kalmaları, can güvenliklerinin tehlikeye girmesi söz konusudur. Bu bağlamda inançsızlara yönelik gerçekleşebilecek saldırıların mesuliyeti, dini farklılıkları kullanarak toplumsal uzlaşmanın önünü kesen ve bu açıklamalar karşısında gerekli girişimlerde bulunmayarak böyle eylemlerin devamlılığını sağlayan yetkililere aittir” denildi.

“İNANÇSIZ VATANDAŞLARA ALENEN HAKARET ETMEK” SUÇU

Ateizm Derneği’nin bu nefret söyleminin hem Anayasa’nın hem de Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerine aykırılık teşkil ettiğini göz önünde bulundurduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu kapsamda Erbaş hakkında laik Türkiye Cumhuriyetinde yaşamakta olan inançsız vatandaşlara alenen hakaret etmek, bu kişiler aleyhinde “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek veya aşağılamak” suçları çerçevesinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.

“SORUMLULUĞA DAVET EDİYORUZ”

Açıklama “Ateizm Derneği olarak, inanca dayalı farklılıkların devlet yetkilileri tarafından körüklenmesini son derece tehlikeli bulduğumuzun bir kez daha altını çiziyor, toplumsal huzurun sağlanması için yetkilileri makamlarının gerektirdiği sorumluluğu göstermeye davet ediyoruz” ifadeleriyle tamamlandı.

NE OLMUŞTU?

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı, AKP Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi ile Recep Tayyip Erdoğan Camii’nin açılışı için tören düzenlendi. Kur’an-ı Kerim okunarak başlanan törende ardından konuşan Erbaş, “Çocuklarımıza daha küçük yaşlardayken ahiret inancıyla ilgili öğrenmeleri gerekenleri öğretmeliyiz. Ahirete inancı olmayan insandan her türlü kötülük beklenir. Onu engelleyecek ne var ki başka. Bu dünyada yaptığı bir şeyin hesabını ahirette vereceğine inanmayan birisi dünyada hangi kötülüğü yapmaz ki” diye konuştu.