Ölüm orucundaki tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın sağlık durumlarının tespiti için Adli Tıp Kurumunda muayene olmalarına karar verildi.

Ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın avukatları, ölüm orucundaki avukatlar için hem tahliye hem de Adli Tıp’a sevk edilmeleri yönünde talepte bulunmuştu. Mahkeme ise bu talebi, dosyanın incelemede olduğu Yargıtay’a iletti.

“TAHLİYE TALEPLERİ DEĞERLENDİRİLECEK”

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise mahkemeye verdiği yanıtta, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu konuda yetkili karar merci olduğunu, hüküm kurabileceğini iletti. Bunun üzerine mahkeme de talepleri kabul ederek ATK’ye sevk edilmelerine karar verdi. Avukat Çiğdem Akbulut, Bianet’ten Ayça Söylemez’e yaptığı açıklamada, ATK raporunun ardından tahliye taleplerinin de değerlendirileceğini söyledi.

“35 KİLOYA DÜŞMÜŞ DURUMDA”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Silivri Cezaevi’ne yaptığı ziyaret kapsamında ölüm orucundaki avukatlardan Ebru Timtik’le görüşmüştü. Timtik’in sağlık durumunun kaygı verici olduğunu söyleyen Çakırözer, “Cezaevine girmeden 90 kilo olan avukat Ebru Timtik, 35 kiloya düşmüş durumda. Böyle devam ederse hayati tehlikesi büyüyecek. Durumu çok kaygı verici” ifadelerini kullanmıştı.