HDP milletvekili Feleknas Uca, Ankara’da IŞİD’lilerden kurtarılan kız çocuğunu Meclis’in gündemine taşıdı.

Uca, Ankara’da IŞİD’lilerden kurtarılan kız çocuğuna ilişkin soru önergesi verdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlamasının istediği önergede şunları belirtti:
Bianet’ten Evrim Kepenek’in haberine göre, milletvekili Uca mecliste şu soruları yöneltti.Türkiye’nin başkentinde köle olarak satılan kadınların olması normal midir? Köle olarak satın alınmış kadınlar ve çocuklar, IŞİD’li aileler tarafından Türkiye’nin başkentine nasıl bu kadar kolay getirilmektedirler?

“SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?”

Yıllardır Ankara’da genç bir kadını köle olarak tutan ve sistematik işkenceye maruz bırakan IŞİD’li aile halen Ankara’da serbestçe dolaşabilmekte midir? Bu aile ile ilgili zorla alıkoymaktan, insan ticareti yapmak, istismar ve işkenceden soruşturma başlatılmış mıdır? Henüz bir soruşturma başlatılmadıysa bunun sebebi nedir?
Adım başı kimlik kontrolü yapan binlerce kolluk kuvveti varken, alenen köle ticareti yapan ve IŞİD’li olduğu bilinen bir şahsın rahatlıkla ülkeye girip, çıkmasını nasıl açıklıyorsunuz? Köle ticareti yapan bu IŞİD’li şahıs halen rahatlıkla Irak- Ankara arası seyahatlerini sürdürmekte midir?
“IŞİD, Ağustos 2014’te, Şengal’de Ezidi halkına yönelik yaptığı katliamın ardından binlerce kadını ve kız çocuğunu kaçırıp farklı ülkelerde köle pazarlarında sattı. Bu ülkelerden bir tanesi de Türkiye.
“Son yıllarda Türkiye’de, kaçırılan kadınların ve çocukların izlerine rastlanmaktadır. Çocuklar, IŞİD’li aileler tarafından yetimhanelere terk edilirken, kadınlar ise yıllar sonra, köle olarak satıldıkları kişilerden, akrabaları tarafından satın alınarak kurtarılmaktadırlar. Bu olayların sonuncusu, geçtiğimiz hafta Ankara’nın Sincan ilçesinde meydana geldi. Basına yansıyan bilgilere göre;  16 yaşında Êzidî bir kız çocuğu 2014’teki katliam sırasında IŞİD tarafından kaçırıldı.
“Kız çocuğunun ailesinden onlarca kişi de katliam sırasında öldürüldü. Katliamdan şans eseri sağ kurtulan amca ve diğer aile üyeleri ise kayıplarının izini sürmeye devam etti. Ailesi, kız çocuğunun izine 2018 yılında IŞİD’in derin internette kurduğu “köle pazarında” ulaştı.

“IRAK-ANKARA GİDİŞ GELİŞLERİNİ SÜRDÜRÜYORDU”

“Aile, yeğenlerinin derin internet satışında Irak Türkmen’i bir IŞİD’li tarafından satın alındığı ve Musul’da tutulduğu bilgisine ulaştı. Aileye, yaklaşık 10 ay önce yeğenlerinin, onu derin internetten satın alan kişi tarafından Ankara’ya getirildiği bilgisi ulaştı. Genç kadın, Ankara’nın Sincan ilçesindeki Irak Türkmeni adamın iki karısı ve dört çocuğuyla birlikte yaşıyordu. Irak Türkmeni adam ise Irak-Ankara gidiş gelişlerini sürdürüyordu.
“Söz konusu kişinin Irak’ta bulunduğu günlerde, aracılar devreye girerek, ailesinin genç kadını geri almak istediğini bildirdi. IŞİD’li ile aracılar gen kadın için önerilen ücrette anlaştı. IŞİD’liye ödeme Irak’ta yapıldı. Eş zamanlı olarak Êzidî cemaatinin ileri gelenlerinin Ankara’da temas kurduğu güvenli kişiler aracılığı ile genç kadın bulunduğu evden alındı. Kısa bir süre sonra da Türkiye’den çıkarıldı.
“Genç kadının, IŞİD’li eve geldiğinde sistematik olarak tecavüze uğradığı belirtildi. Genç kadında beslenme yetersizliğinden kaynaklı belirtiler görüldüğü, konuşmakta zorlandığı ifade edildi. Ayrıca bedeninde sigara yanıkları ile jilet kesiklerinden kaynaklı derin yaralar olduğu da görüldü. Zozan’ın sadece IŞİD’li değil, evde bulunan diğer iki kadın tarafından da ağır fiziksel şiddete uğradığı bilgisini verdiği öğrenildi.”
“Öte yandan, geçen sene de Ankara Keçiören’de genç bir kadın köle olarak satıldığı bir aileden kurtarılmış ve bununla ilgili IŞİD emiri gözaltına alınmıştı.Yine Kırşehir’de IŞİD’li bir aile, kaçırdıkları iki kardeşi yetimhaneye bırakmış, Türkiye yargısı ise çocukları Türkiye’den almak isteyen ablalarına çocukları geri vermemektedir.”

FELEKNAS UCA’NIN SORULARI

-Türkiye’de de birden çok bombalı eylem yapmış ve onlarca kişinin ölümüne sebep olmuş bir örgütün militanlarının, Türkiye’nin başkentinde nasıl ikamet edebilmektedirler? Bu kişilerin Türkiye’de yaşayıp aynı zamanda köle ticareti yapmasına göz mü yumulmuştur? Buna kimler göz yummuş, kimler müsaade etmiştir?
-2019 yılında Ankara Keçiören’de abisi tarafından kurtarılan kadını alıkoyan IŞİD’li gözaltına alınmıştı. Bu şahıs hakkında insan ticareti yapmak, zorla alıkoyma, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, işkence ve istismar suçlarından kamu davası açılmış mıdır? Henüz bir dava açılmadıysa bunun sebebi nedir? Bu suçlu, halen sokakta serbestçe dolaşmakta mıdır?
-Kaçırdıkları iki kardeşi Kırşehir Yetimhanesine bırakan IŞİD’li aile hakkında başlatılmış bir soruşturma bulunmakta mıdır?
-Sosyal medyaya müdahale ederek, insanların haber alma, fikir beyan etme gibi temel haklarını kısıtlamaya yönelik yasa tasarıları meclisten geçerden, köle ticareti yapan sitelere dokunulmamasının sebebi nedir?
-IŞİD’in işledikleri suçların önüne geçmeye yönelik bir çalışmanız mevcut mudur?