26 Ekim 2020, Pazartesi

Göçmenlerin Ulusötesi Mücadele Günü: “Sınırsız, sınıfsız, sürgünsüz, sömürüsüz bir dünya”

Fatoş ErdoğanBütün yazıları

Göçmenlerin Ulusötesi Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması yapan Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, “Göçmenlerin pazarlık aracı olarak kullanılmasına son verilmeli, hükümet göçmenleri güvensiz geçiş yollarına yönlendirmekten vazgeçmelidir” talebini yineledi.

Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, Göçmenlerin Ulusötesi Mücadele Günü dolayısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde ırkçılığa ve sömürüye karşı basın açıklaması düzenledi.

Açıklamaya HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, İHD İstanbul Şube başkanı Gülseren Yoleri, HDP İstanbul İl eş başkanı Elif Bulut katıldı.

“YÜZLERCE MÜLTECİ HÜKÜMETİN POLİTİKALARINDAN DOLAYI ÖLÜYOR”

Basın açıklamasını İnisiyatif adına Deniz Şensöz okudu. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Dünyanın dört bir yanında bugün yüz binlerce kişi sokaklara çıkarak mültecilerin ve göçmenlerin karşı karşıya kaldığı, sömürü, ayrımcılık, ırkçılık, şiddete karşı, ‘Sınırsız, Sınıfsız, Sürgünsüz, Sömürüsüz bir Dünya’ talebini haykırıyor. Biz de İstanbul’dan bu sese destek olmak ve taleplerimizi birlikte yükseltmek için bir araya geldik. Bu Ulusötesi Eylem Günü, Türkiye’de de mültecilere ve göçmenlere yönelik ırkçı saldırıların ve baskıların giderek arttığı bir döneme denk geliyor. Neredeyse her gün göçmenlerin ve mültecilerin ölüm haberlerine tanıklık ediyoruz.

Türkiye’nin mültecilerin yasal statüsünü tanımamasının bir sonucu olarak, tehlikeli yolculuklara girişmek zorunda kalan göçmenler kitlesel olarak ölüme sürükleniyor. Van Gölü göçmen ölümlerinin simgelerinden birisine dönüşüyor. Ağustos ayı başında batan teknede en az 61 göçmen hayatını kaybetti. Geçtiğimiz hafta ise aynı bölgede, 15 kişilik minibüste 72 mültecinin sınırı geçmeye çalışırken 2 mültecinin havasızlıktan hayatını kaybettiği haberini aldık. Bunların sadece basına yansıyan haberler olduğunu unutmayalım. Her yıl yüzlerce mülteci hükümetin sınır politikalarından dolayı hayatını kaybetmekte.”

“MÜLTECİLERİN İLTİCA HAKKI KOŞULSUZ BİÇİMDE TANINMALIDIR”

AKP hükümetinin Suriyelilere yönelik politikalarının da eleştirildiği açıklamada, şöyle denildi:

AKP hükümeti bir yandan Suriye sınırına ördüğü duvarla yüz binlerce mülteciyi savaşın kaderine terk ederken, Batı sınırında Avrupa Birliği’nin sınır bekçiliğini üstlenerek Türkiye’deki mültecilerin iltica hakkını da engelliyor. Mülteciler AB ile pazarlıkta bir koz olarak kullanılmaya devam ediyor. AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in geçtiğimiz günlerde “Yaptırımlar olursa mülteciler konusunda AB işbirliği beklemesin” açıklaması, bu durumun açık bir özetiydi. Bu işbirliğinin sonucu ise bu yılın başından beri en az 37 mültecinin Ege Denizi’nde sınırı geçmeye çalışırken hayatını kaybetmesi oldu.

Ege Bölgesinde 17 bin mültecinin sınırı geçme girişimi durduruldu ve Yunanistan’ın geri ittiği 125 mülteciyi Türkiye sınır dışı etme kararı aldı. Hatırlayalım. Bundan yaklaşık 7 ay önce hükümet sınırların açıldığı yalan haberiyle binlerce göçmenin Pazarkule sınır kapısına yığılmasını teşvik etmiş, Türk ve Yunan polis güçleri arasında sıkışan göçmenler günlerce sınırı aşmaya çalışmıştı. Hükümetin AB ile gerilimi düşürmeye karar vermesinin ardından ise göçmenler geri gönderme merkezlerine ve spor salonlarına kapatılmıştı. Bu trajedilerin son bulması için Türkiye ve AB arasındaki Geri Kabul Anlaşması derhal sonlandırılmalı ve hem Türkiye hükümeti hem de Avrupa ülkeleri mültecilerin iltica hakkını koşulsuz biçimde tanımalıdır!”

“SİYASETÇİLER GÖÇMENLERE YÖNELİK IRKÇILIĞI KIŞKIRTIYOR”

Göçmenlere dönük ırkçı saldırıların giderek yaygınlaştığının da hatırlatıldığı açıklamaya, şöyle devam edildi:

“Geçtiğimiz ay 16 yaşındaki Suriyeli göçmen Eymen Hammamı Samsun’da ırkçı bir grubun saldırısı sonucunda bıçaklanarak öldürüldü. Daha öncesinde ise Bursa’da 17 yaşındaki Hamza Acan benzer bir ırkçı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. 2020 içerisinde 3’ü çocuk olmak üzere 7 kişi ırkçı saldırılarda yaşamını yitirdi, 32 kişi yaralandı.
Irkçılığın yaygınlaşmasındaki asıl sorumlunun, hükümetin göçmenleri kendi kaderlerine terk eden ikiyüzlü politikaları olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Hükümet Türkiye’de yaşayan milyonlarca göçmen ve mülteciye herhangi bir kalıcı yasal statü tanımayarak bu kesimlerin temel sosyal haklardan faydalanmasını engelleyerek onları kendi kaderlerine terk ediyor. Dahası, hükümet sözcüleri göçmenler için on milyarlarca dolar harcandığı yalanını her fırsatta tekrarlamaktan geri kalmıyorlar. Düzen siyasetçileri ise tüm bu sorunları görmezden gelmekle kalmıyor, Türkiyeli işçilerin günlük hayatta yaşadıkları sorunların mesuliyetini göçmenlere ve mültecilere yükleyerek, göçmenlere yönelik ırkçılığı kışkırtmaktan geri durmuyorlar.

Göçmenlere dönük saldırıların cezasız bırakılması ise ırkçılığı adeta ödüllendiriyor. Festus Okey cinayetinin üzerinin ısrarla örtülmesi ve faillerin ceza almaması bu politikanın bir simgesi niteliğinde. Irkçılık bir insanlık suçudur! Nefret söyleminden işlenmiş cinayetlere dek hiçbir suç cezasız kalmamalıdır! Türkiye’de yaşayan mülteciler ve göçmenler emek sömürüsünün en yoğun olduğu alanlarda çok daha düşük ücret karşılığında iş bulabilmekteler. Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmadan en riskli alanlarda çalışan göçmen işçilerden yüzlercesi her yıl iş cinayetlerine kurban gitmekteler. Pandemi süreci ise göçmen işçiler üzerinde daha da büyük bir yıkım yaratmış durumda. Bu dönemde işini ilk kaybedenler göçmen işçiler oldu. Kayıtsız çalıştırılmanın sonucu olarak ücretsiz izin ödeneği ve kısa çalışma ödeneği hakkı gibi haklardan da faydalanamıyorlar. Bu durum göçmenlerin fiilen açlıktan ölüme terk edilmesi anlamına geliyor. Göçmen işçilerin çalışma, sosyal güvenlik, sendikalı olma gibi tüm hakları tanınmalı, pandemi döneminde dağıtılan sosyal yardımlardan göçmenler de yararlanmalıdır.”

“KADIN VE LGBTİ+ GÖÇMENLERE YÖNELİK ARTAN ŞİDDET DAHA DA GÖRÜNMEZ KILINIYOR”

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde şüpheli şekilde ölü bulunan Nadira Kadirova cinayetine dikkat çekilere, şu ifadeler kullanıldı:

“Kadın ve LGBTİ+ göçmenlerin ise göçmen oldukları için yaşadıkları cinsiyetçilik, ayrımcılık, sömürü ve maruz kaldıkları şiddet daha da arttığı halde görünmez kılınıyor, hepimizin bildiği Nadira Kadirova cinayetinde olduğu gibi üzeri örtülmeye çalışılıyor. Pandemi sürecinde artan ev içi erkek şiddetine karşı gerekli önlemler alınmıyor; aksine hükümetin İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırma girişimleri, cinsiyetçiliğin ve LGBTİ+ düşmanlığının bizzat iktidarın söylemleriyle körüklenmesi ve bu suçların cezasız bırakılması kadın ve LGBTİ+ göçmenlerin hayatlarını daha da korumasız hale getiriyor.

Dile getirdiğimiz bu sorunlar, yalnızca Türkiye’ye özgü değil, pek çok ülkede göçmenler benzer sorunlarla karşı karşıya. Geçtiğimiz ay Yunanistan’ın Midilli adasındaki Moria kampında çıkan yangın, AB ülkelerinin göçmen politikasının sonuçlarını yansıtan acı bir örnekti. Yüzbinlerce mülteci en temel insani gereksinimlerin karşılanmadığı toplama kamplarında tutuluyor ve iltica hakkı AB tarafından fiilen ortadan kaldırılıyor. AB’nin sınırlarına ördüğü duvarlar sonucunda, sadece 2020 içinde en az 500 kişi Akdeniz’de batan teknelerde hayatını kaybetti. Bu durum karşısında AB’nin projesi ise Yeni Göç ve İltica Planlı altında mevcut hakları daha da geriye götürmekten ibaret. Bu nedenle, bizler de bu Ulusötesi Eylem Gününde, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Slovenya, Makedonya, Yunanistan, Fas ve Lübnan’da sokağa çıkan yüz binlerle birlikte, öldüren sınır politikalarına, göçmenlere yönelik ırkçılığa, baskılara, sömürüye karşı eşit haklarla Birlikte Yaşama talebimizi bir kez daha dile getiriyoruz.

*Savaştan kaçarak Türkiye sınırına sığınan göçmenler için sınırlar açılmalı, göçmenlerin yaşam ve sığınma hakkına saygı gösterilmelidir.

*Türkiye, Cenevre Mülteci Sözleşmesi’ne koyduğu sınırlamayı kaldırmalı, zulümden kaçan herkese mültecilik statüsü tanınmalıdır.

*Avrupa devletleri, Türkiye’yi sınır bekçisi olarak tutma politikasına son vermeli ve kapılarını göçmenler için açmalıdır.

*Göçmenleri Türkiye’ye hapseden AB-Türkiye arasındaki geri kabul anlaşması iptal edilmelidir.

*Göçmenlerin pazarlık aracı olarak kullanılmasına son verilmeli, hükümet göçmenleri güvensiz geçiş yollarına yönlendirmekten vazgeçmelidir.

*Tüm göçmenlerin beslenme, barınma, sağlık, eğitim, çalışma, serbest dolaşım ve yerleşim hakları tanınmalı, insani ihtiyaçları derhal karşılanmalıdır.

*Hiç kimse nedensiz göçmez, bütün sınırlar açılmalıdır.”

ORTAK AÇIKLAMAYI YAPAN KURUMLAR

*Demokratik Alevi Dernekleri

*Demokratik Bölgeler Partisi

*Dostluk ve Kültür Derneği (DKDER)

*Dünya Evimiz Uluslararası Dayanışma Derneği

*EMEP

*Göç Platformu

*Göçmen Daynışma Ağı Ankara

*Halkevleri

*Halkların Köprüsü Derneği

*HDK Göç ve Mülteciler Meclisi

*HDP Göç ve Mülteciler Komisyonu

*Hevi LGBTI Derneği

*İHD İstanbul Şubesi

*İşçi Demokrasisi Partisi

*Mor Dayanışma Kadın Derneği

*Özgürlük için Hukukçular Derneği

*Polen Ekoloji

*Sosyalist Dayanışma Platformu

*Sosyalist Demokrasi için Yeniyol

*Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi

*Toplumsal Özgürlük Partisi

*Yeşil Sol Mültecilerle Dayanışma Çalışma Grubu

*Yeşil Gelecek Derneği

Son Haberler

Bir ilde daha açık alanda sigara içme yasağı

Kahramanmaraş'ta koronavirüs tedbirleri kapsamında açık alanda sigara içmek yasaklandı. Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 'maske kullanımını zaafa uğrattığı' gerekçesiyle açık alanda sigara içilmesini yasakladı. Sağlık Bakanı...

2021 yılında kamuya 100 bin personel alınacak

Kamuya 2021 yılında alınacak personel sayısı 100 bini bulacak. Yeni Ekonomi Programı öncesinde 35 bine yakın personel alımı için karar alındığı ve bütçelendirildiği belirtildi....

Pakistan, Fransa’nın büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı

Pakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fransa’nın İslamabad Büyükelçisi’nden izahat istendiği ifade edildi. Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtı başlattığı kampanyalar ve Fransa'da...

Enis Berberoğlu yeniden Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak

CHP eski milletvekili Enis Berberoğlu'nun, AYM'ye bugün 'hak ihlali' başvurusu yapacağı aktarıldı. CHP eski milletvekili Enis Berberoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) verdiği karar sonrası yerel mahkemenin...

Çok Okunanlar

Yazar Erikli’yi öldüren Sinem Koç’a ağırlaştırılmış müebbet

Yaşam koçu ve 'Meleklerle Yaşamak' adlı kitabın yazarı Beki İkala Erikli'yi öldürdüğü iddiasıyla yargılanan ve Yargıtay’ın bozma kararının ardından...

Meteoroloji uyardı: Dört ilde sağanak yağış bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan duyuruya göre, gece Edirne ve Kırklareli çevreleri ile yarın öğle saatlerinden sonra İzmir ve Manisa...

CHP’li Onursal Adıgüzel’den Erdoğan’ın açıklamasına düzeltme

Malatya'da partisinin il kongresinde konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Malatya’da 2002 yılında internet kullanıcı yok seviyesindeyken bugün...

AKP’li oyuncu Recep Terzi’den Ekrem İmamoğlu’na: Allah’ım şifa verme, ölsün

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüse yakalanmasının ardından AKP'ye yakınlığı ile bilinen oyuncu Recep Terzi, "Allah'ım her Tweet'imi...

Yolda bayılan 14 yaşındaki çocuk işçi, hastanede hayatını kaybetti

Samsun'da sanayi sitesinde çıraklık yapan 14 yaşındaki Harun Mete Şahin yolda bayılmasının ardından kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı. Samsun'un Vezirköprü ilçesinde, sanayi...

Gençlik örgütlerinin “Birlikte Yürüyoruz” açıklamasına polis saldırdı

İstanbul’da bazı gençlik örgütleri tarafından kurulan 'Birleşik Gençlik Meclisi’ne ilişkin Kadıköy’de yapılan açıklamaya polis saldırdı. Yaklaşık 30'a yakın kişi...

Adresi bulamayan kuryeyi döverek ölümüne sebep olan kişi tutuklandı

İstanbul'da siparişini getiren kuryenin adresi bulamadığı için gecikmesi nedeniyle döverek ölümüne sebep olan kişi tutuklandı. Çekmeköy’de 19 Ekim tarihinde yaşanan...

Faruk Bildirici: 4 gazeteye ‘fısıldayan kaynak’ Hulusi Akar

Hürriyet, Akşam, Yeni Şafak ve Takvim'de birbirine benzeyen haberlere ilişkin yazdığı yazıda Hulusi Akar'ı işaret etti. Medya ombudsmanı Faruk Bildirici,...

Açıköğretim kayıtları için süre tekrar uzatıldı

Anadolu Üniversitesi (AÜ) açıköğretim, iktisat ve işletme fakülteleri kayıt işlemleri süresini 29 Ekim'e uzattı. Rektörlükten yapılan yazılı açıklamaya göre, daha...

Özışık: AKP İstanbul’da 22 ilçe başkanını görevden aldı

AKP İstanbul'da yaptığı il başkanlığı toplantısının ardından büyük bir revizyona gitti. İstanbul'da bulunan 22 ilçe başkanının görevden alındığı belirtildi. İktidara...

Gözden Kaçmasın