İstanbul Başakşehir’de Uzun İnşaat’ta elektrik işçisi olarak çalışan sosyalist Gökhan Güneş, 20 Ocak’ta işe giderken otobüsten indiği sırada, 4 kişi tarafından bir otomobile bindirilerek kaçırıldı.

İstanbul Başakşehir’de Uzun İnşaat’ta elektrik işçisi olarak çalışan sosyalist Gökhan Güneş, 20 Ocak’ta işe giderken otobüsten indiği sırada, 4 kişi tarafından bir otomobile bindirilerek kaçırıldı. Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Adana İl Örgütü ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Güneş’in kaçırılmasına ilişkin ESP Adana İl binası önünde basın açıklaması yaptı.
Eylemde basın açıklamasını ESP üyesi Turan Demirdağ yaptı. Açıklamada, “Jandarma İstihbarat Gökhan’ın İstanbul’daki ailesini değil, Tokat’taki amcasını arayıp ‘Gökhan orada mı’ diye sorarak kaçırmadan haberi yokmuş gibi davranıyor. Faşizm kitlelerin kabaran öfkesinin devrimci güçlerle buluşmasını engellemek ve kendi ömrünü uzatmak için sosyalistlere saldırıyor” ifadeleri kullanıldı.
Açıklamanın tamamı şu şekilde
Kaybedenler Kaybedecek! #GökhanGüneşNerede
İstanbul Başakşehir’de Uzun İnşaat’ta elektrik işçisi olarak çalışan sosyalist Gökhan Güneş, 19 Ocak’ta işe giderken otobüsten indiği sırada, 4 kişi tarafından bir otomobile bindirilerek kaçırıldı. Gökhan, sosyalist kimliği ve politik faaliyetleri nedeniyle sayısız kez polis tarafından gözaltına alınmış, kendisine ajanlaştırma dayatılmış ve tehdit edilmiştir. Ancak o, her seferinde ajanlaşmayı reddetmiştir. Tam da bu nedenle Gökhan devletin hedefi haline gelmiş ve kaçırılmıştır. Gökhan’ın kaçırılma anı çalıştığı inşaatın güvenlik kamerasında net bir şekilde görülüyor. Gökhan’ın ailesi ve avukatları görüntüleri almış, karakola başvurmuştur. Karakol polisi ise görüntüleri bırakın incelemeyi, CD’yi paketleyerek çekmeceye atmıştır. Bu bile Gökhan’ın kim tarafından kaçırıldığını gösteriyor. TEM ‘Gökhan bizde değil’ diyor. Jandarma İstihbarat ise Gökhan’ın İstanbul’daki ailesini değil, Tokat’taki amcasını arayıp ‘Gökhan orada mı’ diye sorarak kaçırmadan haberi yokmuş gibi davranıyor. Faşizm kitlelerin kabaran öfkesinin devrimci güçlerle buluşmasını engellemek ve kendi ömrünü uzatmak için sosyalistlere saldırıyor. Bu saldırı politikasından bir tanesi de kaybetme politikasıdır. İçişleri Bakanlığı eliyle merkezi bir politika olarak yürütülen kaçırma, itirafçılaştırma ve ajanlaştırma saldırıları örgütlü yapıları ve öncü güçleri dağıtmak için yeniden ve artarak devreye sokuluyor. Partimiz, itirafçı ifadelerine dayanarak hazırlanan polis fezlekeleriye gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklama saldırılarılarıyla bu konseptin özel hedefinde tutuluyor.
Biz sizin hilelerinizi ve oyunlarınızı, kendini KGT, MİT, TEM olarak tanıtan devlet güçlerinin kaçırma ve ajanlaştırma operasyonlarını gayet iyi biliyoruz. Biz devletin gözaltında kaybetme politikasını Hüseyin Toraman ve Hasan Ocak’tan biliyoruz. Devlette bizim mücadele geleneğimizi ve azmimizi biliyor. İşçi sınfı ve ezilenleri faşizmin azgın saldırılarına karşı devrimci ve sosyalistlerin saflarında birleşmeye, her alanda mücadele etmeye, Gökhan’ı bulmak için seferber olmaya çağırıyoruz! Kaybetme politikasını püskürtelim. Gökhan’ı kaçıranlardan hesap soralım! Bir kez daha söylüyoruz; Kaybedenler kaybedecek! Gökhan’ı sağ aldınız, sağ vereceksiniz!”