İNSAN HAKLARI

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek tahliye edilmedi

Grup Yorum Üyesi Bahar Kurt, İbrahim Gökçek ve Helin Bölek ile beraber 5 kişinin “örgüt üyeliği” gerekçesiyle yargılandığı davanın duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 35’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Grup Yorum üyelerinin yargılandığı davada, mahkeme heyeti, Barış Yüksel’e adli kontrol şartı ile tahliye ederek, İbrahim Gökçek dahil diğer tüm tutuklu Grup Yorum üyelerinin tutukluluk halininin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma ise Silivri’de görülmek üzere 26-27 Mart 2020 tarihine erteledi.

Dava öncesi çok sayıda aydın, sanatçı ve siyasetçi Çağlay Adliyesi önünde Grup Yorum üyelerine destek açıklaması yaptı.

Açıklamayı yapan Yaşar Coşkun Karadağ, sadece müzik yapmadıklarını ve halk için sanat anlaşıyı ile mücadele ettiklerini söyledi. Bu mücadelerinden dolayı birçok baskıya maruz kaldıklarını belirten Karadağ, mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

230 günü aşkın süredir ölüm orucunda bulunan İbrahim Gökçek’in de yargılanacağı dava için katılım çağrısı yapılmıştı.

GÖKÇEK SAVUNMA YAPTI

Grup Yorum üyelerinden ölüm orucunda olan İbrahim Gökçek ilk olarak savunma yaptı. Gökçek, 242 gündür ölüm orucunda olduğunu belirterek şunları söyledi:

“242 gündür ölüm orucundayım adalet istiyorum Yorum uzerindeki yasaklar kalksın. Dosya yeni geldi süre istiyorum bu salona tekrar gelebilirmiyim bilmiyorum ölebilirim sakat kalabilirim insani bir rica ediyorum son kez konuşabilirim ne suç işledim ben herkese sanatçı arkadaslarıma herkese teşekkür ediyorum grup yorum yalnız kalmaz hesap sorulacak cok şey var ama benim vaktim olmayabilir. 15 yıldır grup yorum emekcisiyim Pir Sultan, Mahsuni nasil sanat yaptiýsa öyle yaptım saray sanatçisi değilim yüzbinlerce insana konser verdim 15 temmuz 2016 da samandağda konser verdik o zaman olan polisler yok oldu o gunden sonra Grup Yorum’a linç başladı.

Bizim sesimizi kesmeyin 14 şubat evlilik yıldönümüm eşimle bir turşu suyu içebilirdik. Biz terörist değiliz. Nazım Hikmet’e vatan haini diyorlar Cumhurbaşkanı şiirlerini okuyor. Ne AKP kalır ne iktidar biz kalacağız. Sanat için ölümü göze almışız. Grup Yorum susmaz, halk sanatçısıyız. Pir Sultanlar hala yaşıyor bizde. Siz bizim katilimiz olmayın bizi yaşatın. Düşmansanız bile biz sizin için de direniyoruz. Tahliyemi, beraatimi ve özgürlüğümü istiyorum.

Zaman zaman avukatlar ile mahkeme başkanı arasında gerginlikler de yaşandı. Avukatların polislerin dışarı çıkarılması talebi de reddedildi.

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video