Halkın Hukuk Bürosu, üyeleri avukat Selda Şaraldı’nın gözaltına alınmasına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Meslektaşımızın sağlık durumundan endişeliyiz. Bu konunun duyurulması ve yapılan işkence ve kötü muamelelere son verilmesi son derece hayatidir” denildi.

Aralarında Grup Yorum üyeleri ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukat Selda Şaraldı’nın da bulunduğu 120 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş ve 28 Ekim sabahı 93’ü gözaltına alınmıştı.

“GÖZALTINA ALINANLARIN ANNELERİNİN TEHDİT EDİLDİĞİNİ ÖĞRENDİK”

Gözaltına alınan kişilerin annelerinin tehdit edildiğini belirten Halkın Hukuk Bürosu, şu açıklamada bulundu:
“Toplumsal muhalefete baskıların artarak sürdüğü bu dönemde, 28 Ekim sabahı Türkiye’nin dört bir yanından gözaltı haberleri gelmeye başlamış ve bu durum akşama kadar sürmüştür. İçlerinde Grup Yorum üyelerinin ve büro avukatımız Seda Şaraldı’nın da bulunduğu birçok sosyalist, muhalif her zamanki terör demagojileriyle gözaltına alınmıştır. Av. Seda Şaraldı, saat gece 02:00 sularında, Denizli’de ailesinin yanından Avukatlık Kanun’da avukatın evinin aranması ve avukatın gözaltına alınması usullerine aykırı biçimde, baro temsilcisi ve savcı nezareti bulunmadan gözaltına alınmıştır. Daha sonra iktidarın tekelinde faaliyet gösteren medyalara servis edilen bilgilere göre 120 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği ve bunlardan 93’ünün gözaltına alındığı öğrenilmiştir. Daha sonra tarafımızca gözaltına alınanlarla yapılan görüşmelerde, insanların ailelerinin aranarak annelerinin tehdit edildikleri, müvekkillerimizin düzmece ifadeler vermeye zorlandığı öğrenilmiştir.”

“GÖZALTINA ALINANLARDAN 3 KİŞİNİN TESTİ POZİTİF ÇIKTI”

Av. Seda Şaraldı’ya yönelik uygulamaların avukatlık mesleğine yönelik bir saldırı olduğunun ifade edildiği açıklamaya şöyle devam edildi:
“Büromuz avukatlarına verilen cezanın hukuksuz biçimde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onanmasının hemen akabinde bu operasyonun düzenlenmesi tesadüf değildir. İktidar, daha önce gizli tanık iftiralarıyla tutukladıkları insanları tekrar tutuklayabilmek için, miadını doldurmuş eski operasyonlarının yerine yenisini koyuyor. Bugün avukat Seda Şaraldı halen gözaltında tutuluyor. Seda Şaraldı’nın Uyabına dahi hukuka aykırı bir şekilde el konuldu. Avukatlık mesleğine yönelik açık bir saldırı olan bu durumun duyurulması gerekmektedir. Ayrıca gözaltına alınan 93 kişiden 3 kişinin Covid-19 testi pozitif çıkmıştır. Gözaltındaki pek çok kişi de Covid-19 semptomları göstermektedir. Yani ateş ve kusma gibi belirtilere sahip 10’nun üzerinde insan bulunuyor. Av. Seda Şaraldı ile aynı nezarethane hücresine konulan bir kişi de de Covid-19 semptomları bulunmaktadır. Meslektaşımız gözaltına alındığından beri çeşitli işkence ve kötü muamele sayılan davranışlara maruz kalmıştır.”

“SAĞLIK DURUMUNDAN ENDİŞELİYİZ”

Halkın Hukuk Bürosu, açıklamada meslektaşlarının sağlık durumundan endişe ettiklerini belirterek, yaşanan hak ihlallerini şöyle sıraladı:
*Meslektaşımız Denizli Tavas ilçe Jandarma Karakolunda 24 saatten uzun süre bekletilmiş ve 31 Ekim gecesi sabaha karşı İstanbul’a doğru yola çıkarılmıştır.
*Av. Seda Şaraldı İstanbul’a getirilirken 8 saat boyunca ters kelepçeli bir şekilde getirilmiştir.
*Bursa ilinde Anadolu’dan alınan gözaltılarla aynı otobüse konulmuştur. Söz konusu otobüste 30’a yakın insan sıkışık bir şekilde bindirilmiş ve otobüste bulunan bir kişinin Covid-19 testi pozitif çıkmıştır.
*Meslektaşımız İstanbul Emniyet Müdürlüğüne getirildikten sonra parmak izi alınması bahanesiyle darp ve cebir suretiyle açık bir işkence uygulamasına maruz kalmıştır. Meslektaşımızın önce ayağına çelme takılmış ardında ise parmak izi alımı işlemi bitmesine rağmen kafasına tekme atılmıştır.
*Meslektaşımızın sağlık durumundan endişeliyiz. Bu konunun duyurulması ve yapılan işkence ve kötü muamelelere son verilmesi son derece hayatidir.”