Hankız Kurban, babası Yahya Kurban, annesi Emine Kurban ve dayısı Mehmet Emin Nasır ‘ın Çin Halk Cumhuriyeti elinde olduğunu, kendilerinden haber alamadığını belirterek İHD İstanbul Şubesi’ne başvuru yaptı.

Türk vatandaşı olan Hankız Kurban, ebeveynleri Yahya Kurban, Emine Kurban ve dayısı Emin Nasır’ın 11 Eylül 2017’den beri gözaltında tutulduklarını söyledi. Hankız, 2017 eylül ayından beri ailesinden haber alamadığını söyledi. 11 eylül günü annesinden bir ses kaydı geldiğini kayıtta ” Kızım bizi dün gece karakola zorla götürdüler şu anda kaldığımız şehirden Kaşgar şehrine götürüyorlar dayılarına, konsolosluğa gerekli yerlere haber ver biz çok korkuyoruz” dediğini anlatan kızı hemen Ankaraya gidip Dışişleri bakanlığına başvuru yaptıklarını iktidarda olan partilere başvurduklarını, çoğu yere dilekçe verdiklerini kendilerine bekleyin telkini verildiğini ve bir sonuç alamadıklarını söyledi.

“SAĞLAR MI DEĞİLLER Mİ BİLMİYORUZ”

Dört senedir ailesinden haber alamadığını gözyaşları içinde anlatan Hankız sözlerine şöyle devam etti:
“Biz dört kardeşiz dördümüzde İstanbul’da doğduk büyüdük annem babam 40 yıllık Türkiye vatandaşı. Hiçbir şekilde onlardan haber alamıyoruz sağlar mı değiller mi bilmiyoruz nerede olduklarını bilmiyoruz.”

“ARTIK SESİMİZİN DUYULMASINI İSTİYORUZ”

“Artık sesimizin duyulmasını istiyoruz bize bir netice gösterilmesini istiyoruz. Biz bu ülkenin vatandaşlarıyız annem ve babamın ne suçu olduğunu bilmiyorum. Annem evden çıkmayan okuma yazması olmayan bir kadındı babam kendi halinde ticaretle uğraşan bir insandı. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumchi’de ikamet ediyor oturum izniyle kalıyorlardı. Dört yıldır haber alamıyoruz, seslerini duymadık yaşıyorlar mı bilmiyoruz. Hiçbir sosyal güvencemiz yok, sesimizi de duyaramadık kimse geri dönüş yapmadı. Devlet büyüklerimize seslenmek istiyorum sesimizi duysunlar.”

“ELİMİZDEN BİRŞEY GELMİYOR”

İHD İstanbul başkanı Gülseren Yoleri’ye davet ettiği için teşekkür eden Hankız ailesinden haber alamadığını sağ olup olmadığını bilmediğini gözyaşları içinde anlattı. Oraya gidemediğini söyleyen Hankız bütün yetkililerden yardım istediğini artık dayanamadığını söyledi. Dört kardeş dayılarının yanında yaşadıklarını ellerinden bir şey gelmediğini, psikolojik olarak çok kötü durumda olduklarını söyleyen Hankız “kendinizi bizim yerimize koyun” diyerek yetkilere seslendi.

YOLERİ: TÜRKİYE ADIM ATMALI

İHD İstanbul Şube başkanı Gülseren Yoleri, Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı basına yansıyan durumu göz önüne alarak Türkiye’nin adım atmasını istedi. Bu durumla ilgili resmi kaynaklardan ikna edici bir açıklama yapılmadığına dikkat çekti.