AİHM’in kronik şizofren olması sebebiyle hastanede tedavisinin sağlanması yönünde karar verdiği hasta mahpus Kemal Gömi, hapishanede bıçaklı saldırıya uğradı. Gömi’nin avukatı Raziye Turgut, “Öncelikli talebimiz ağır hasta mahpus müvekkilimizin serbest bırakılmasıdır. Sonrasında ise yaşam hakkının, sağlığının korunması ve AİHM kararının uygulanmasıdır” çağrısında bulundu.

Metris R Tipi Hapishanesi’nde tutulan ve koğuş havalandırmasında iken bir adli mahpusun bıçaklı saldırısına uğrayan hasta mahpus Kemal Gömi, için İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında basın açıklaması yapıldı.
Kemal Gömi’nin avukatı ÖHD Hapishane Komisyonu Üyesi Avukat Raziye Turgut ve İHD Hapishane Komisyonu, AİHM kararının uygulanması ve Gömi’nin serbest bırakılması gerektiğine dikkat çekti.

“YAŞAM HAKKI KORUNMALI, AİHM KARARI UYGULANMALI”

Avukat Turgut, AİHM kararına dikkat çekerek, yaşanan bu süreci şöyle anlattı:
“Kemal 28 yıldır kesintisiz ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olarak çeşitli cezaevlerinde kaldı. 2019 yılının şubat ayında Kemal Gömi’nin başvurusu üzerine AİHM karar verdi. Kronik şizofren olması sebebiyle yani rahatsızlığı sebebiyle acil olarak tam teşekküllü bir hastanede tedavisinin sağlanması yönünde bir karar çıktı. Kemal’in bu ağır koşulların hapishanede kalmasının uygun olmadığını işkence yasağına uygun olmadığını bu kararla tespit edildi. Biz avukatları olarak infaz erteleme ve tedavisinin sağlanması talebinde bulunduk. Adli tabiplikten rapor alınması için Metris R tipi hapishanesine getirildi. Ancak burada koşullarında herhangi bir değişiklik olmadı. AİHM kararı Kemal açısından uygulanmadı. Var olan hakları burada kısıtlandı. Öncelikli talebimiz ağır hasta mahpus müvekkilimizin serbest bırakılmasıdır. Sonrasında ise yaşam hakkının, sağlığının korunması ve AİHM kararının uygulanmasıdır.”

“KARDEŞİMİN HAYATINDAN ENDİŞE ETMEKTEYİZ”

Kemal Gömi’nin abisi Feyzullah Gömi, kardeşinin saldırıya uğramasına ilişkin şöyle konuştu:
“Kesintisiz 28 yıldır cezaevinde yatmakta olan kronik şizofren hastası kardeşim Kemal Gömi devletin koruması altındayken 19.02.2021 tarihinde kim olduğunu bilmediğimiz kişi tarafından kesik uçlu bir silahla fiilen saldırıya maruz kalmıştır. Adalet sistemimizin suça karşı etkili olabilmesi için cezaevinde güvenliğin şart olduğunu biliyoruz. Devlete emanetken kim olduğunu; siyasi mi adli mi olduğunu bilmediğimiz bu kişinin silahı nereden ve nasıl temin ettiğinin soruşturulup tarafımıza bilgi verilmesini talep ediyoruz.
Kardeşim 1993 yılından şu ana kadar çeşitli cezaevlerinde Adli Tıp tarafından da onaylanan kronik şizofren olup kendisinin nerede olduğunu bilmediğini cezaevinin kendi evi olduğunu çeşitli defalarca söyledi. 2010 yılında da sürekli hastalık raporunu vermesine rağmen Sayın Abdullah Gül tarafından bu raporu reddedilmişti. Sayın basın mensupları: Bizler ziyarete giderken her tarafımızdan aranırken kardeşime saldıran kişi bu silahı nereden bulmuştur ve sanki kardeşim suçluymuş gibi 2 saat olan havalandırma süresini 1 saate indirmişler. Kardeşimin hayatından endişe etmekteyiz. Bir an önce bu kişi ile ilgili soruşturmanın sonuçlanıp bilerek taammüden öldürme ile cezalandırılması ve oradan başka cezaevine naklini talep ediyoruz.”