ESP’ye yönelik operasyonda 16 kişiyle birlikte tutuklanan HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ilk duruşmada tahliye edildi.

ESP’ye yönelik 8 Eylül 2020’de İstanbul merkezli birçok kentte yapılan operasyonda aralarında HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu’nun da olduğu 17 siyasetçi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne götürülmüş ve tamamı “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası” yapmak iddialarıyla tutuklanmıştı.

“BU İNSANİ BİR GÖREVDİR”

Gazete Karınca’nın haberine göre HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ilk duruşmada tahliye edildi. Sedat Şenoğlu hakkında açılan davanın ilk duruşması İstanbul 36’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Bir itirafçının beyanları gerekçesiyle tutuklandığını vurgulayan Şenoğlu, “Cenazelere katıldığım söyleniyor. Bunların hepsi tanıdığım insanlar. Bu da insani bir görevdir” ifadelerine yer verdi. Şenoğlu savunmasında şöyle konuştu:

“DEMOKRATİK SİYASET ALANINDA MEŞRU OLARAK SİYASET YAPAN BİRİYİM”

“Ne söylemiş peki? Benim ESP yöneticisi olduğumu söylemiş. ESP yöneticisi olmak neden bir tutuklama gerekçesi yapılıyor? Yasada böyle bir şey mi var? Bu suçlamaların yönetilmesini reddediyorum. Hakkımdaki suçlamalar çok soyut. Ben bugün HDK Eş Sözcülüğü yürüten biriyim. Yapılan suçlamalar da siyasi kimliğinden kaynaklanan şeylerdir. Cenazelere katıldığım söyleniyor. Bunların hepsi tanıdığım insanlar. Bu da insani bir görevdir. Dolayısıyla bunun delil olarak gösterilmesi absürt bir durum. Ben demokratik siyaset alanında meşru olarak siyaset yapan biriyim. Suçlamaları reddediyorum, tahliyemi istiyorum.”
Savunmaların ardından duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, Şenoğlu’nun tahliyesine karar verdi.