Koronavirüs salgını bütün dünyada etkisini can yakıcı bir şekilde gösterirken Türkiye’de ise salgın giderek yayılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her akşam sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamalarda koronavirüsün bilançosunu açıklıyor.

Her gün koronavirüs salgınına yakalananların sayısının arttığını görüyoruz. Salgına karşı en riskli durumla olanlar ise yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanlarla birlikte cezaevinde olan tutuklular.

BAKAN GÜL, “CEZAEVLERİNDE KORONAVİRÜS VAKASI YOK” DEDİ

Birçok kişinin aynı ortamda bulunduğu cezaevlerinde salgının olması durumunda ciddi riskler oluşabilir. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül cezaevlerinde koronavirüs salgınına yakalanan kimsenin olmadığını söyledi ancak tutuklu ve hükümlü yakınlarının endişesi devam ediyor.

HÜDA KAYA’DAN BAKAN GÜL’E SORU: KORONAVİRÜSE İLİŞKİN CEZAEVLERİNDE NE GİBİ ÖNLEMLER ALINIYOR?

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da cezaevlerindeki durumu Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu. Kaya, Bakan Gül’ün yanıtlaması yöntemiyle verdiği önergede şu soruları sordu:
1-Türkiye’de ağır hasta tutuklu ve hükümlülerin sayısı ve hastalık düzeyleri nedir?
2-Hapishanede kalamaz raporu olup da şuanda hapishanede olan kaç ağır hasta vardır?
3-Virüs salgını ile ilgili olmak üzere Bakanlığınızın hapishanelerde bugüne kadar almış olduğu önlemler nelerdir?
4- Virüs salgını ile ilgili olmak üzere hapishanelerdeki hasta hükümlülerden serbest bırakılan olmuş mudur?
5- Virüs salgını ile ilgili olmak üzere hapishanelerdeki hasta hükümlülerin serbest bırakılmasına yönelik Bakanlığınızın bir girişimi ve çalışması var mıdır?