HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır’da gözaltına alınan HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Sevil Rojbin Çetin’e evinde 3.5 saat boyunca köpekli işkenceye maruz bırakıldığını duyurdu.

HDP, Diyarbakır’da gözaltına alınan üyesi Rojbin Çetin’e evinde 3.5 saat boyunca köpekli işkenceye maruz bırakıldığını duyurdu.

KÖPEKLE İŞKENCE

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ile HDP Kadın Meclisi Sözcüsü, Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Diyarbakır’da yapılan operasyon sırasında dün evinde 3,5 saat boyunca darp edilen HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Sevil Rojbin Çetin’le ilgili basın toplantısı düzenledi. Darp fotoğraflarını  paylaşan Beştaş, “Köpekler bir işkence aracı olarak kullanılmıştır. Diyarbakır Emniyeti köpekleri işkencede kullanmada yeni bir dönem başlatmıştır. Hatırlanacağı gibi Diyarbakır’da M.E.C isimli şüpheli işkence gördüğü görüntüleri ortaya çıktıktan sonra köpeklerin kullanıldığını herkes gördü.  Bu köpekler önce Rojbin Çetin’e saldırtılmış, polislerden önce girmişlerdir, iki bacağını eti koparma derecesinde ısırmışlardır, dişlemişlerdir. Kolluk kuvvetleri bu saldırıyı bilerek organize etmiş ve izlemiştir. Evin içinde tutanaklarla da sabit,  3,5 saat süren işkence yapılmıştır. Kendi evinin içinde, ikametgahında kolluk gücü, özel harekat tarafından işkence seansı maalesef uygulanmıştır” dedi.

ESAT OKTAY YÖNTEMLERİ

Beştaş’tan sonra söz alan Ayşe Acar Başaran ise, “AKP iktidarı uzun zamandır, kadınlara dönük çok çeşitli saldırılar geliştiriyor.  Kadın kurumlarının kapatılması, Rosa Kadın Derneği ve TJA’nın kapatılması dün DTK’ya yapılan baskında yine çoğunlukla kadınların gözaltına alınması. AKP’nin kadın düşmanı politikalarının sonucu olarak bu düşman hukukunu da işkenceyi meşrulaştıracak bir sürece çevirdiğini gördük.  Köpekli işkenceleri 80’li yıllarda Gültan Kışanak’ın Diyarbakır Cezaevi’nde yaşadığını biliyoruz. O zaman Esat Oktay, kadınlara geri adım attırmak için köpeğiyle saldırılar gerçekleştiriyordu. Ancak bu saldırılar kadınların iradesine ve mücadelesine geri adım attıramamıştır” ifadelerini kullandı.

ADLİ TIPA TEKERLEKLİ SANDALYE İLE GİDEBİLDİ

HDP Eşgenelbaşkan Yardımcısı Alp Altınörs de Rojbin Çetin’in işkence sonrası adli tıp fotoğrafını paylaştı. Altınörs, “Diyarbakır’da işkencenin resmi. Köpeklerle, özel harekat polisleriyle evi basılan Rojbin Çetin işkence sonucu adli tıpa tekerlekli sandalye ile götürüldü” dedi.