Pandemi nedeniyle sosyal medyada gerçekleştirilen 478. F Oturması’nda bu hafta ağır hasta mahpus Rıdvan Yusufoğlu’nun serbest bırakılması istendi.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu bugün sSaat 13.30 da, sosyal medyadan yayınladığı açıklama ile ağır hasta mahpus Rıdvan Yusufoğlu’nu gündeme getirdi. Komisyon üyesi Davut Arslan tarafından okunan açıklamada, pandemi bahanesiyle tedaviye ve ilaçlarına erişim hakkı engellenen Rıdvan Yusufoğlu’nun durumu paylaşıldı. Ağrı Patnos L Tipi Hapishanesi’nde tutulan Rıdvan Yusufoğlu, müebbet hapis cezasına hükümlü olarak 1994 yılından bu yana cezaevinde bulunuyor.

TEDAVİYE ERİŞİM BÜYÜK SORUN

17 yıl önce Ülseratif Kolit tanısı konulan, tedavi edilemediği için hastalığı ilerleyen Yusufoğlu, sürekli kanama ve ağrı şikâyetleri yaşıyor. Başka kalıcı hastalkıları da bulunan Rıdvan Yusufoğlu’nun tedavisi için Van’daki hastanelere götürülüp getirilmesi gerekiyor. Yolculuk sırasında yaşanan sorunlar ve hastane dönüşünde uygulanan ağır karantina koşulları nedeniyle işkenceye dönüşen tedavi süreçleri büyük sorun oluşturuyor.

Açıklamada, pandeminin yarattığı ağır risk de göz önünde bulundurularak Rıdvan Yusufoğlu ve tüm hasta mahpusların derhal serbest bırakılmaları istendi.