İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi ve TAY-Der, Aliağa Kapalı Cezaevi önünde 23 Nisan nedeni ile basın açıklaması gerçekleştirdi. Devletin işkence ve kötü muameleye göz yumduğunu kaydeden İHD’liler ve TAY-DER’liler çocuk cezaevlerinin kapatılmasını istedi.

Aliağa Cezaevi’nin önünde yapılan açıklama şöyle: “Antalya, Sincan, Maltepe, Adana ve Şakran Çocuk Cezaevlerinde yaşanan olaylar bizlere gösterdi ki, dört duvar arasında bırakılan çocuklarımız her gün işkence ve kötü muamele görmektedir. Yaptığımız şikâyetler sonuçsuz kalıyor ve çocuklar işkencecileriyle aynı cezaevinde kalmaya devam ediyor. İşkenceye uğrayan çocukların gördükleri zulüm bununla da kalmıyor”
“Ailelerinden kilometrelerce uzaklara sürgün ediliyorlar ve neredeyse aileleri ile görüşmeleri imkânsız hale getiriliyor. İşkence failleri cezasızlık zırhının bütün konforunu kullanırken, işkence mağduru çocuklar ikinci bir kez daha cezalandırılıyor. Oysa devletin aileden ayırarak, yetiştikleri, yaşadıkları yerlerden binlerce kilometre uzakta alıkoyduğu çocukları ulusal ve uluslararası mevzuat ve kurallar çerçevesinde koruması ve kollaması, devlet görevlileri bakımından yasal bir zorunluluktur”

Çocuk Cezaevlerinin derhal kapatılmasını talep ediyoruz

“Devlet yasal zorunluluklarını yerine getirmediği gibi işkenceye ve kötü muameleye göz yummaktadır. Başta cezaevleri olmak üzere tüm kapalı kurumların şiddet oluşmasına ortam yarattığının ve kapalı kurum yapısının çocuk adalet sisteminin felsefe ve yaklaşımına aykırılık taşıdığının; çocukların yaşadıkları hak ihlallerinin gerek çocukların yaşamında gerekse toplumda kalıcı ve telafisi çok zor izler bıraktığının göz önünde bulundurulması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle Çocuk Cezaevlerinin derhal kapatılmasını talep ediyoruz”
Dokuz8 / Maşallah Bayazan