İNSAN HAKLARI

İHD Diyarbakır Şubesi: Güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 61 çocuk öldü

ihddiyarbakır

İHD 2015 Yılı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Çocuk Hakları İhlalleri Raporu’na göre, 61’i güvenlik güçleri tarafından açılan ateş sonucu olmak üzere 107 çocuk yaşamını yitirdi. 400 çocuk gözaltına alındı, 66’sı tutuklandı.
İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi tarafından hazırlanan rapor, şube binasında düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu. Açıklamaya İHD Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici, İHD Bölge Temsilcisi Abdusselam İnceören ve Diyarbakır Şube Çocuk Komisyonu Üyeleri Av. Mahsun Kaya ve Av. İbrahim Çeliker katıldı.

‘Güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 61 çocuk öldü’

Rapor ilişkin hazırlanan basın açıklamasını İHD Diyarbakır Şubesi Çocuk Komisyonu üyesi Av. Mahsun Kaya okudu. 2015 yılında bölgede çocuklara yönelik hak ihlallerinin önceki yıllara oranla artış göstererek devam ettiğini belirten Kaya, silah kullanma yetkisinin ihlali, dur ihtarı ve sokağa çıkma yasakları sırasında 2015 yılında bölgede, güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 61 çocuk yaşamını yitirirken ve 55 çocuğun ise yaralandığı kaydetti. Toplumsal gösterilerde veya ev baskınları sonucu, 2015 yılı içerisinde 400 çocuğun gözaltına alındığını ve 66 çocuğun tutuklandığını söyleyen Kaya, 5 çocuk gözaltında ve 13 çocuğun da gözaltı yerleri dışında veya sokakta işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı söyledi.

’16 çocuğun nedeni kuşkulu’

Kaya, çatışmalı ortamdan etkilenme sonucu, resmi hata ve ihmal sonucu, faili meçhul saldırı, mayın ve sahipsiz bırakılan patlayıcılar sonucu, sınır hatlarında vurulanlar ve kuşkulu çocuk ölümleri gibi konularda yaptıkları izleme çalışmalarında ise, 2015 yılında bölgede 16 çocuk yaşamını yitirdiğini ve 27 çocuğun ise yaralandığını söyledi.

‘2015 yılında 19 çocuk intihar etti’

Sosyal ve kültürel gelişmenin belirlediği ihtiyaçlara çözüm olmaktan uzak sorunlu politikalarla çocukların mağdur edildiğini söyleyen Kaya, cezaevlerinde çocuklara yönelik işkence ve kötü muamele, sağlık sorunları, sosyal etkinliklerden mahrum bırakılma, psikolog desteğinden yoksun bırakılma gibi pek çok ihlalin yaşandığı belirtti. 2015 yılında, aile içinde ve toplumsal yaşamda da çocuklara yönelik şiddet devam ettiğini belirten Kaya “2015 yılında 19 çocuk intihar ederken, 2 çocuk ise teşebbüste bulunmuştur. 7’si aile içi şiddet olmak üzere 11 çocuk katledilmiş, aynı şiddet sonucu 8 çocuk yaralanmıştır. 8 çocuk ise, toplumsal alanda cinsel istismara maruz kalmıştır” dedi. (dokuz8HABER)

dokuz8HABER’i takip edin

Video