Washington Post yazarı, gazeteci Jamal Khashoggi’nin (Cemal Kaşıkçı) akıbetini sormak için İHD İstanbul Şubesi, Suudi Arabistan Konsolosluğu önünde basın açıklaması yaptı. Khashoggi, 2 Ekim günü Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na gittikten sonra kendisinden haber alınamamıştı. 

KAŞIKÇI İÇİN AÇIKLAMA – Curated tweets by dokuz8haber

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]İ[/mks_dropcap]nsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Washington Post yazarı, Suudi gazeteci Jamal Khashoggi’nin (Cemal Kaşıkçı) akıbetini sormak için Levent’teki, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Khashoggi, 2 Ekim 2018 günü Suudi Arabistan Konsolosluğu’na gitmiş ve daha sonra kendisinden haber alınamamıştı. Bazı basın organlarında ise Khashoggi’nin öldürüldüğü iddia edilmişti.

TANRIKULU: İSTANBUL BİRÇOK İSTİHBARAT ÖRGÜTÜNÜN OPERASYON MERKEZİ HALİNE GELDİ

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’da, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu önüne gelerek, gazeteci Khashoggi hakkında açıklamalarda bulundu. Tanrıkulu, bir zorla kaybedilme vakıasıyla karşı karşıya olunduğunu belirterek, “Bu olay, İstanbul Levent’teki bu binada gerçekleşti. Zorla kaybedilme vakıası, ağır bir insanlık suçudur. Her ne kadar bu bina, Viyana Sözleşmesi uyarınca Türkiye toprağı sayılmayıp, korunuyor olsa da, hızla Cemal Kaşıkçı’nın akıbeti konusunda hükümetin bir açıklama yapması ve savcılığın soruşturmayı hızlandırması gerekmektedir” dedi.

Khashoggi’nin öldürüldüğüne dair basında yer alan haberler ile ilgili olarak da Tanrıkulu şunları söyledi: “Aynı gün buraya 15 kişilik Suudi Arabistanlı istihbaratçıların ve diplomatların geldiği söyleniyor. Bizi üzen ise Türkiye’nin böyle bir operasyona insan hakları ihlali bakımından zemin hazırlamış olmasıdır. Bu topraklarda onlarca, yüzlerce zorla kaybedilme vakası oldu. Ve büyük bir cezasızlıkla karşılandı. İstanbul neredeyse dünyanın birçok istihbarat örgütünün operasyon merkezi haline geldi. Kafkaslardan gelen birçok muhalif, İstanbul’da öldürüldü ve akıbetleri araştırılmadı.”

TANRIKULU: TÜRKİYE, İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE SON VERMELİDİR

Tanrıkulu, “Şimdi de Suudi Arabistan’ın özellikle böyle bir operasyon için Türkiye’yi seçmesi aslında Türkiye’deki insan hakları ihlali ve  zorla kaybedilme vakıaları konusundaki cezasızlığına dikkat çekmektedir. Türkiye bu imajı hızla üzerinden atmak için bu akıbeti araştırmalıdır. Kendi vatandaşlarına yönelik insan hakları ihlallerine de son vermelidir” ifadelerini kullandı.

Tanrıkulu, gazeteci Khashoggi hakkında Meclis’e soru önergesi verdiğini söylerken, hükümete seslenerek, “Suudi Arabistan ile diplomatik ilişkiler gözden geçirilmelidir. İstanbul Konsolosu istenmeyen kişi ilan edilmelidir. Suudi Arabistan’daki Konsolosumuz geri çekilmelidir. Hükümet bu konudaki sessizliğini bozmalıdır” diye konuştu.

KESKİN: İLK KEZ BİR KONSOLOSLUK ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPIYORUZ

Avukat Eren Keskin, İHD olarak gazeteci Jamal Khashoggi’nin akıbetini sormak için açıklama yaptıklarını belirtirken, “İHD olarak birçok suç mahalli önünde açıklama yaptık. Ama ilk kez bir konsolosluk önünde açıklama yapıyoruz. Burada, kendi devletinin sistemine muhalif olan bir gazeteci Cemal Kaşıkçı kaybedildi. Kaybetme bizim coğrafyamızın çok önemli bir insan hakkı ihlali. O yüzden bizim için çok önemli bir hak ihlali teşkil ediyor. Cemal Kaşıkçı’nın, Türkiye sınırları içerisinde, kendi devletinin konsolosluğunda kaybedilmesi bir insanlık suçudur. Bunun bir an evvel açığa çıkarılması gerekiyor” dedi.

İHD: JAMAL KHASHOGGİ’YE NE OLDU?

Konsolosluk önündeki açıklamayı, İHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Gülseren Yoleri yaptı. Yoleri, Khashoggi hakkındaki belirsizliğin devam ettiğini söyledi ve şöyle konuştu: “Ortada, gizlenemeyen ve herkesin bildiği bir gerçek var. Bir gazeteci konsolosluk sınırları içinde kaybedildi ve ailesi ile kamuoyu sekiz gündür ondan haber alamıyor. Bilindiği üzere, zorla kaybetme insanlığa karşı bir suçtur ve İnsan Hakları Derneği kurulduğu 1986 tarihinden bu yana gözaltında kaybedilenler için, bu suçun önlenmesi için mücadele etmektedir.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, binasında arama yapılmasına izin vermekle bu olayın sorumluluğundan kurtulamaz. Jamal’ın konsoloslukta baskı görmediğini ve sağ salim çıktığını ispatlamak zorundadır. Türkiye Devleti, ülkesinde yaşayan herkesin ve Jamal Khashoggi’nin yaşam hakkını korumakla yükümlüdür. Akıbeti hakkındaki belirsizlikten ve başına gelenlerden sorumludur. Suudi Arabistan ve Türkiye Devleti yetkilileri, Jamal Khashoggi’nin akıbetini açıklasın ve sağ olarak ailesine kavuşmasını sağlasın.”

dokuz8Haber / Barış Kop (@baris_kop)