Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, 21 Kasım 2004 tarihinde evlerinin önünde 4 polis tarafından babası Ahmet Kaymaz ile birlikte kurşunlanarak öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz, mezarları başında anıldı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, 21 Kasım 2004 tarihinde evlerinin önünde 4 polis tarafından babası Ahmet Kaymaz ile birlikte kurşunlanarak öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz, mezarları başında anıldı. Anne Makbule Kaymaz’ın yanı sıra HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ile partinin il ve ilçe örgütü yöneticileri yer aldığı anmaya, mezarlık çevresinde yaşayan ve Uğur’un yaşıtı olan çocuklar da katıldı.

“KATİLLER CEZALANDIRILSAYDI, CEYLAN VE DİĞER ÇOCUKLAR ÖLMEYEBİLİRDİ”

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre anmada ilk sözü alan HDP Mardin İl Eş Başkanı Salih Kuday, Uğur Kaymaz ve babasının hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye’de polis kurşunu ile çok sayıda çocuğun öldürülmeye devam edildiğini belirtti. Kuday, “Uğur ve Ahmet’in katilleri cezalandırılsaydı; bugün Kemal Kurkut ve onun diğer arkadaşları, Ceylan ve diğer çocuklar ölmeyebilirdi. Uğur ve Ahmet’in anısı önünde saygı ile eğiliyoruz” dedi.

“KÜRT ÇOCUKLARI ÖLDÜRMEYİ KENDİLERİNE MESLEK EDİNMİŞLER”

HDP Milletvekili Pero Dündar da Uğur Kaymaz’ın ve öldürülen diğer çocukların özgürlüğün sembolü olduğunu ifade ederek Uğur Kaymaz anısına yapılan park ve heykelin yıktırılmasının da acizlik ve çaresizlik göstergesi olduğunu belirtti. Dündar, Uğur ve babasının cinayeti konusunda isim vermeden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı da eleştirdi. Dündar, şunları söyledi: “Bugün buraya gelenler Uğur Kaymaz’ın adını anıyor, katillerinin cezasız bırakılmasından bahsediyor. Ama onlar iş başında iken Uğur öldürüldü. Bu devlet katilleri ile yüz yüze gelmediği, öldürülen çocukların annelerinden af dilemediği sürece bu devlet bir devlet olamaz. Kürtlerin dostu olamaz. Bugün Uğur, yarın başka Uğurlar. Sadece Uğur değil, Ceylan değil, diğer çocuklar. Cizre’de, Nusaybin’de, Sur’da katledilen çocuklar. Gün gün panzerler altında öldürülen çocuklar. Kürt çocuklarını öldürmeyi kendilerine meslek edinmişler. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Uğur, Ceylan, Kemal Kürtlerin tarihidir. Unutmayacağız.”