Hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret’ten dava açılan avukat Kemal Aytaç’ın ilk duruşması yarın görülecek.

Haber: Fatoş Erdoğan

Avukatlık Kanununda yapılan “Çoklu Baro” yasal düzenlemeleri öncesinde Baro Başkanlarının Ankara’ya girişinin engellenmesi üzerine Çağlayan Adliyesinde yapılan basın açıklamasında Av.Kemal Aytaç’ın konuşması nedeniyle hakkında Cumhurbaşkanı’na Hakaret atılı suçu ile soruşturma açıldı; soruşturma sonucunda ‘Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret’ten iddianame düzenlendi.

“BU ÜLKEDE DİKTATÖRLÜK VAR”

Kemal Aytaç, basın açıklamasında “Bu ülkede diktatörlük var, Saray var, Reis var ve Baro Başkanlarına yapılan eşkiyalıktır, haydutluktur, alçaklıktır” sözleri nedeniyle TCK 299/1 sevk maddesi kapsamında İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak. İlk duruşması 03 Haziran 2021 tarihinde saat 11.15’te görülecek.

KEMAL AYTAÇ NE DEMİŞTİ?

Avukatlık Kanununda yapılan “Çoklu Baro” yasal düzenlemeleri öncesinde Baro Başkanlarının Ankara’ya girişinin engellenmesi üzerine 22 Haziran 2020 günü Çağlayan Adliyesinde yapılan basın açıklamasında Av.Kemal Aytaç’ın konuşması:

“Türkiye’nin hukuk tarihinde yaşanabilecek barolara, baro başkanlarına, avukatlara hukukçulara yaşatılabilecek zulme tanıklık ettik. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki 60’a yakın baro başkanının bu ülkenin başkentine girmesine izin verilmiyor. Neden, niçin, yasa mı var? Engel mi var? Yok. Ne var? Diktatörlük var. Reis var. Saray var. Ne var onun talimatları var. Böyle bir alçaklığa talimat veren, uygulayan tüm unsurları buradan kınıyorum. Kim olursa olsun, ne olursa olsun. Bizim baro başkanlarımıza yumruk atmanın, saldırmanın kime nesini anlatabiliriz? Neresinden tutarsınız? Bu ülkede hep birlikte yaşamıyor muyuz? Bu ülkede hukuk, adalet, hepimizin ihtiyacı değil mi? Peki savunmayı, hukukun en önemli unsurunu tekmelersen, tokatlarsan, yumruk atarsan, geriye ne kalır? Bu yapılan nedir? Bu yapılan eşkıyalıktır. Haydutluktur. Alçaklıktır. İşte bunun için buradayız. Şu anda 60’a yakın baro başkanı hala orada bekliyor. Biz de bugün geldik bunu kınıyoruz burada ben söyleyecek laf bulamıyorum, daha ağır bir söz bulamıyorum. Eğer bir ateş yanacaksa, bu ateş de birilerini yakacaksa, size samimi söylüyorum bu ateşin dışında kimse kalmayacak. Hepimizi yakar. Hepinizi yakar. Onun için bu ateşi söndürmemiz lazım. Demokrasi, özgürlük, barış hukuk insanlık ve kardeşlik varken bu zulüm niye, ne için? kimin için? Soruyorum kimin için? 60 tane baro başkanının önüne nasıl böyle bir engel olunur. Bu zulüm sabahtan beri nasıl yaşatılır. Lanetliyorum. Kınıyorum.”