İNSAN HAKLARI

Mahmut Bulak son yolculuğuna uğurlandı

43181

Diyarbakır’da önceki gün Cizre’de yaşananları protesto eyleminde vurularak öldürülen 16 yaşındaki Mahmut Bulak, binlerce kişinin katıldığı bir törenle toprağa verildi. 

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde sokağa çıkma yasaklarının ve opersyonların devam ettiği Cizre ve Sur için yapılan protesto eylemi sırasında vurularak hayatını kaybeden Namık Kemal Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki Mahmut Bulak, Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

“Burada insanlar ekmek almaya giderken öldürülüyor”

Cenazede konuşan Mahmut’un halası Newroz Bulak, “Çıkma dışarı, burada insanlar ekmek almaya giderken öldürülüyor dedim dinlemedi” diye konuştu.

Baba  Ferhat Bulak ise, oğlunun tabutuna sarılarak, “Oğlumun katili polislerden hesap soracağım” dedi.

Arkadaşının yanında toprağa verildi

Bulak, mahalleden arkadaşı olan ve 2 Aralık’ta Sur’da  Tahir Elçi’nin de vurulduğu Dört Ayaklı Minare yakınlarında yaşamını yitiren 16 yaşındaki Çekvar Çubuk’un yanında toprağa verildi. Çubuk’un ailesi de cenazeye katılarak, yaşananlara tepki gösterdi.

“Onlar insanlık için hayatlarını verdiler” 

Bulak’ın mezarı başında konuşan DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek, Mahmut Bulak’ı da diğer öldürülen gençler gibi toprağa vermenin acı olduğunu belirterek, AKP hükümetinin bölgede gençleri katletme politikasının devam ettiğini ifade etti. Bu zulmü unutmayacaklarını dile getiren Şimşek, “Onlar kutlu umutları için hayatlarını verdiler. İnsanlık için özgürlüğün hüküm sürmesi için hayatlarını verdiler. Biz de bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bulak’ın toprağa verilmesinin ardından kitle, yürüyüşle Temiran Yas Evi’nde kurulan taziye evine gitti. (dokuz8HABER/DİHA/Evrensel)

dokuz8HABER’i takip edin

Video