Artvin’in Hopa ilçesinde 2011 yılında ilçeyi ziyaret eden dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto eylemlerine yönelik polis müdahalesi sırasında atılan biber gazından etkilenerek yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin davanın duruşması 1o yıl sonra bugün Trabzon’da görüldü. Dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesi talebi ve bir sonraki duruşmaya sanıkların bizzat katılmaları talepleri mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Artvin’in Hopa ilçesinde 2011 yılında ilçeyi ziyaret eden dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto eylemlerine yönelik polis müdahalesi sırasında atılan biber gazından etkilenerek yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin davanın duruşması 21 Nisan’da Trabzon’da görüldü. Mahkeme heyeti, sanıkların duruşmaya katılmasına ilişkin talebi ve dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesi talebini reddetti. Aile avukatı Meriç Eyüboğlu, reddi hakim talebinde bulundu. Duruşma 28 Haziran’a ertelendi.

DAVA EMSAL NİTELİĞİNDE

BirGün’de yer alan habere göre, davada dönemin Artvin İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan ve Hopa İlçe Emniyet Müdürü’nün de aralarında bulunduğu sekiz sanık yargılanıyor. Polisin biber gazlı saldırısının ölüme sebebiyet verdiğinin kabulü anlamına gelen dava pek çok yaşam hakkı ihlali bakımından emsal niteliğinde sayılıyor. Duruşma öncesi adliye önünce açıklama yapan Ulaş Lokumcu, “Duruşmada ne duyacağımızı biliyoruz ama girelim. Duruşma bitene kadar bizi beklerseniz ailem adına çok mutlu olurum. Hepinize geldiğiniz için teşekkür ederim” dedi.

AVUKAT EYÜBOĞLU: DOSYANIN AĞIR CEZA’YA TAŞINMASI GEREKMEKTEDİR

Duruşmada Lokumcu ailesi adına ilk sözü alan Avukat Meriç Eyüboğlu “Burada yapılması gereken tartışma ‘olası kast’. Mahkemenizin bunu değerlendirmesi gerekir. Mahkemenizin görevsizlik kararı vermesi durumunda ifadenizin başlamasına gerek kalmayacak. Burada kimyasal gaz kullanımı sonucu Metin hocanın ölmesi acaba taksir olarak nitelendirilebilir mi? Sanıklar bu sonucu öngörmüşler mi, öngörememişler mi? Bu soruya vereceğimiz yanıt duruşmanın hangi mahkemede görüleceğini belirleyecek. Bunu tartışmamız lazım. Gaz kullanımının eğitimini alanlar ve düzenlemeler, bunun sonucunu ön görmemesi mümkün değil. Bu gazlar Metin Lokumcu’dan sonra da kullanılmaya devam ediyor. Bunların nasıl kullanılacağına dair mevzuat var. Dosyanın Ağır Ceza’ya taşınması gerekmektedir” diye konuştu.

“EMRİ VERENLER DE YARGILANMALI”

Eyüboğlu’nun ardından söz alan Avukat Sercan Aran,  “Emri verenler de yargılanmalı. Yurttaşların bir araya gelmesine izin verilmedi. Temel haklarını kullanan yurttaşlara polis müdahalesi oldu. Metin Lokumcu’nun ve yurttaşların yeter artık demesine rağmen kolluğun müdahalesine devam ettiğini görüyoruz. Bunun sonucu olarak da bugünkü davadaki Metin Lokumcu’nun ölümünü konuşuyoruz” ifadelerini kullandı.