2015 yılında hastaneye muayene olmak için giden şeker hastası İbrahim Kartal, kendisini muayene eden doktorun nefret söylemine maruz kaldı. Ardından konuya ilişkin açılan davanın bugün 3’üncü duruşması görüldü.

2015 yılındın Ağustos ayında yaşadığı Çorlu’dan İstanbul’da bulunan Çapa Tıp Fakültesi’ne tedavi olmaya giden şeker hastası İbrahim Kartal, Prof. Dr. Ahmet Şeref Demirel’e muayene oldu. Muayene sonrasında “Nerelisin, Alevi misin?” sorularıyla karşılaştı.

“ALEVİLERİN HEPSİ TERÖRİSTTİR”

Kartal’ın Alevi olduğunu öğrenen Demirel; “Aleviler cem evinde dansöz oynatıyor, şarap içiyor, buralar cümbüş evidir. Böyle din mi olur? Alevilerin hepsi teröristtir. Aleviler ve Kürtler DHKP-C ve PKK’lidir” diyerek Kartal’ı nefret söylemine maruz bıraktı.

HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA ALENEN TAHRİK ETME SUÇU İLE YARGILANIYOR

Kartal ise yaşadığı olay sonrasında savcılığa suç duyurusunda bulunarak Başhekimliğe de şikayet dilekçesi vermişti. Bugün14. Asliye Ceza Mahkemesinde davanın 3’üncü duruşması görüldü. Sanık Prof. Dr. Ahmet Şeref Demirel, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçuyla yargılanıyor. Dosyada ki tanıklar dinlendi.

BİR SONRAKİ DURUŞMA ŞUBAT AYINDA

Duruşma 09.02.2021 tarihine ertelendi. Gazeteciler duruşmaya alınmazken Adliye önünde Milletvekili Züleyha Gülüm ve eski HDP vekili Çiğdem Küçükkeleş basın açıklamasına katıldı.

“9 ŞUBAT’TA KARAR ÇIKACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

İbrahim Kartal’ın avukatı Efkan Bolaç, dava sonrası yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Bugün 3.duruşma yapıldı. İlk duruşma 3 Martta yapıldı. 2.duruşma 9 haziran olarak verilmişti ancak salgın sebebiyle 9 haziranda ki duruşma yapılamadı. Daha önceki duruşmada kendisi daha önce söylediklerini inkar etti. Ben İbrahim Kartal’a söylemedim onu başka hasta vardı. Onunla tartışmama İbrahim Kartal girdi diyerek beyanda bulunmuştu. Bugünkü duruşmada 3 tanık dinlendi. İkisi kendi tanığıydı sanığın. Sanığın tanıkları olayın birebir tanıkları değildi. Olaya birebir şahit olan Nazlı hanım vardı. Nazlı hanım gördüklerini bildiklerini, içeride şahit olduğu tartışmaları anlattı. İçeride sanığın ‘Cemevi cümbüş evidir’, ‘Gezi de yedi tanesi geberdi gitti’ gibi sözleri söylediği tekrardan tanık olarak teyit etti. Ve mahkeme bir sonraki celseye kaldı. 9 şubat 2021 tarihinde savcı mütalaasını açıklayacak. Biz de konuyla ilgili başka değerlendirilmesi gereken başka deliller var ise onları söyleyeceğiz. Savunmadan sonra 9 Şubat’ta karar çıkacağını düşünüyorum.”