“Adil yargılanma” talebiyle ölüm orucu eylemine başlayan avukatlar Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal’ın tahliyesi talebiyle bugün Çağlayan Adliyesi’ne dilekçe verildi. Adalet Nöbeti için bir araya gelen hukukçular, STK temsilcileri ve yurttaşlar da, Timtik ve Ünsal’ın bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini vurguladı.

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucu eylemine başlayan ve dün Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen avukatlar Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal’ın tahliyesi talebiyle bugün Çağlayan Adliyesi’nde bir araya geldi.

TAHLİYE TALEPLİ DİLEKÇE VERİLDİ

Koordinasyon, saat 09.00’da Timtik ve Ünsal’ın tahliyesine yönelik talebi içeren dilekçeleri Çağlayan Adliyesi’ne verdi.
Dilekçelerin verilmesinin ardından hukukçular, STK temsilcileri ve yurttaşlar, Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleştirilecek Adalet Nöbeti için toplandı.

“ARKADAŞLARIMIZIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN MÜCADELEMİZİ YÜKSELTECEĞİZ”

Av. Ayşegül Çağatay, Timtik ve Ünsal’ın Adli Tıp Kurumu’na sev edileceğinin öğrenilmesinin ardından yurt dışındaki hukukçulardan ve baro başkanlarından dilekçeler geldiğini belirterek, şöyle konuştu:
“Yurt dışından pek çok meslektaşımız ve pek çok hukuk örgütü, Çağlayan Adliyesi’ne adeta dilekçe yağdırdı. Şunu eklediler: ‘Meslektaşlarımızın sağlık durumları el vermiyor, tahliye edilsin.’ Bu dilekçeleri, dün ve bugün iki ayrı şekilde dosyaya sunduk. Türkiye’den meslektaşlarımızın da dilekçelerini dosyaya sunduk. Eğer ki, bir tahliye kararı çıkarsa, evet bu bir aşama. Ama aslolan, tüm arkadaşlarımızın da özgürlüğünü diliyoruz. Onların özgürlüğü için, bu hukuksuz dosyanın bozulması için mücadelemizi yükselteceğiz.”

“MUTLAKA KAZANACAĞIZ”

Av. Sinan Zincir ise, “Sevk kararı olum bir gelişme. Ebru ve Aytaç’ın direnişi bu kararı ortaya çıkardı. Talebimiz adil yargılanma, talebimiz Yargıtay’daki dosyanın bozulması. Mutlaka kazanacağız. Direnişimiz devam edecek” diye konuştu.

TİMTİK 210 GÜNDÜR, ÜNSAL 179 GÜNDÜR ÖLÜM ORUCU EYLEMİNDE

Avukat Ebru Timtik 210 gündür, avukat Aytaç Ünsal ise 179 gündür ölüm orucu eyleminde. Ölüm orucunda kritik seviyeyi geçen avukatlar Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal’ın Adli Tıp Kurumu’nda muayene olma talepleri İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. Mahkemenin sevk talebini kabul etmesinin ardından dün sabah Timtik ve Ünsal Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmişti.