“Adil yargılama” talebiyle ölüm orucu eyleminde olan tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için gerçekleştirilen 82. adalet nöbetinde, “Avukatlarımızın bedeni dirhem dirhem eriyor” denilerek, “acil tahliye” çağrısı yapıldı.

“Adil yargılama” talebiyle ölüm orucu eyleminde olan tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için bugün Çağlayan Adliyesi’nde 82. adalet nöbeti gerçekleştirildi. Timtik ve Ünsal’ın meslektaşları, ölüm orucu eylemindeki Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının sağlık durumlarına dikkat çekerek, “acil tahliye” çağrısı yaptı.

“YARGITAY 46 GÜNDÜR KARARINI NEDEN AÇIKLAMIYOR?”

Basın açıklamasını Aytaç Ünsal’in eşi Av. Didem Baydar Ünsal okudu. Didem Baydar Ünsal, şu ifadeleri kullandı:
“46 gündür Yargıtay kararını açıklamıyor. Neden? Giden her gün, Ebru ve Aytaç’ın ömründen gidiyor. Onların bedenleri daha fazla erimeden, sağlıkları daha fazla bozulmadan, geri dönüşü olmayan hasarlar gerçekleşmeden dosyanın bozulmasını ve tahliye edilmelerini istiyoruz. Bu kadar basit ve sade talebimiz… Taleplerimiz kabul edilsin. Ebru ve Aytaç tahliye edilsin. Ebru ve Aytaç dahil tüm tutsak avukatlara adil yargılanma hakkı tanınsın. Uzun söze gerek yok. Fazla zaman da yok. Hukuk devletinin gereği yerine getirilsin ki Aytaç ve Ebru yaşasın.”
Avukat Sinan Zincir ise, “Avukatlarımızın, mücadele arkadaşlarımızın bedeni dirhem dirhem eriyor” diye konuştu.

MUSTAFA KOÇAK’IN BABASI: “BU ACIYI BEN BİLİRİM”

“Adil ve bağımsız mahkemelerde yargılanma” ve “işkencecilerin yargılanması” talebiyle açlık grevine başlayan ve 24 Nisan’da yaşamını yitiren Mustafa Koçak’ın babası Hasan Koçak da adalet nöbetine katıldı. Hasan Koçak, “Bu acıyı ben bilirim, bu acıyı bana soracaksınız! Bu adliyenin önünde tabut eylemi yaptım, duyuramadım sesimi” diye konuştu.

“HEPİMİZ BU TOPRAKLARIN ADALET ARAYIŞÇILARIYIZ”

Adalet nöbetine Suruç Aileleri de katıldı. Suruç Aileleri eylemde, “Suruç için adalet, savunmaya adalet” sloganlarını attı. Suruç da yaralanan Çağla Seven, “Hepimiz bu toprakların adalet arayışcılarıyız. Maalesef çok zor bir görev bu” ifadelerini kullandı.

TİMTİK’İN EYLEMİ 196, ÜNSAL’IN 165’İNCİ GÜNÜNDE

Ebru Timtik’in eylemi 196, Ünsal’ın ise 165’inci gününe girdi.
Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ünsal 63’üncü, Silivri 9 No’lu Cezaevi’ndeki Timtik ise 94’üncü gününde eylemini ölüm orucuna çevirmişti.
Sağlık durumları kritik aşamaya gelen Aytaç Ünsal’ın 60, Ebru Timtik’in ise 40 kilonun altına düştüğü belirtiliyor.