AYM, Gezi Parkı davasından beraat ve tahliyesine karşın, casusluk suçlaması nedeniyle tutukluluğunun devamına karar verilen Osman Kavala’nın bireysel başvurusunu yarın görüşecek.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi Parkı davasından beraat ve tahliyesine karşın, casusluk suçlaması nedeniyle tutukluluğunun devamına karar verilen Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın bireysel başvurusunu yarın görüşecek.

“KİŞİ HÜRRİYETİ VE GÜVENLİĞİNİN İHLALİ” GEREKÇESİYLE BAŞVURMUŞTU

Kavala, üç gün sonra; 18 Aralık’ta hakim karşısına çıkacağı “casusluk” suçlaması nedeniyle verilen tutukluluğun hukuki olmaması ve kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edildiği gerekçesiyle AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu.

ÜÇ YILI AŞKIN SÜREDİR TUTUKLU

Gezi olayları ile bağlantılı suçlamalar nedeniyle 1 Kasım 2017’de tutuklanan Osman Kavala, üç yılı aşkın süredir cezaevinde bulunuyor.

BERAAT ETTİĞİ GÜN YENİDEN TUTUKLANDI

Kavala, “15 Temmuz darbe girişimi” dosyası kapsamında tekrar tutuklanmış ve ancak kısa süre sonra bu dosyadan da tahliyesine karar verilmişti. Savcılık ise, bu tahliye kararından hemen önce, bu kez Kavala’nın “casusluk” suçlamasından tutuklanmasını talep etmiş ve 15 Temmuz dosyasındaki iddiaları yeniden sıralamıştı. Kavala, bu suçtan da tutuklandığı için hakkındaki iki ayrı tahliye kararına rağmen özgürlüğüne kavuşamamıştı.