İNSAN HAKLARI

Polisler, Gülistan Doku’yu ESP Diyarbakır il yöneticilerine sordu

Tunceli’de 5 Ocak’tan bu yana kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi Öğrencisi Gülistan Doku’nun durumuna ilişkin tepkiler sürüyor.

Tunceli’de bulunan Doku’nun ailesi ve STK temsilcileri polislerin etkili bir arama yürütmediğini belirtmişti. Diyarbakır’da ise dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre ESP Diyarbakır il binasına giden polis, Doku’yu sordu. Konuya ilişkin konuşan ESP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Erkan Keskin, “Asıl sorumlular bulunması gerekirken, gelip bize soruldu. Biz de Gülistan nerede kaybolmuşsa orda arayın diyoruz” dedi.

Diyarbakır’da bulunan ESP yöneticileri, Özgür Genç Kadınlar ve Sosyalist Kadın Meclisleri yaşanan bu duruma ilişkin basın açıklaması yaptı. ESP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Erkan Keskin, polisin, Gülistan Doku’nun il örgütlerine geldiğine dönük ihbar aldıklarını ve Doku’nun nerede olduğunun kendilerine sorulduğunu söyledi.

Keskin, “Gülistan ile ilgili farklı bir durum ile karşılaştık. Polis, bugün partimize gelip yapılan bir ihbarı gerekçe göstererek Doku’nun burada olup olmadığını sordu. Herkes Dersim’de kaybolduğunu söylüyor. Sorumlu Zainal Abarokov olarak görülüyor. Asıl sorumlular bulunması gerekirken, gelip bize soruldu. Biz de Gülistan nerede kaybolmuşsa orda arayın diyoruz. Bize sorulmasını anlayabilmiş değiliz. Gülistan’ın daha önce ne partimize ne de parti binamıza geliş gidişi yok, anlamış değiliz” dedi.

“SORUŞTURMANIN YÖNÜ DEĞİŞTİRİLİYOR”

SKM Üyesi Satiye Ok ise polisin parti binalarına gelerek Gülistan’ı sormasıyla soruşturmanın yönünün saptırılmak istendiğine işaret etti. Ok, “Kamuoyu bilgilendirme ihtiyacı duyduk. Emniyetin gelip bizden sorulmasını basit olarak algılamıyoruz. Bunu provokatif olarak değerlendiriyoruz. Gülistan kaybolduğu günden bu yana ESP, ÖGK ve SKM olarak her gün soruyoruz. Gülistan’ın Dersim’de aranması gerekirken, gelip Diyarbakır parti binamızda sormaları manidardır. Olayın yönünü değiştirmek istiyorlar. Bunu aynı zamanda kadın mücadelesine gözdağı vermek olarak görüyoruz. Erkekleri koruyan bir iktidar ile karşı karşıyayız. Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz dedik. Gerçek adalet gerçekleşene dek mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

dokuz8HABER’i takip edin

Video