Roboski İçin Adalet Girişimi, katliamın 95’inci ayında yaptığı açıklamada “Roboski, devletin ve iktidarın sınavıdır” dedi.

Roboski İçin Adalet Girişimi, Roboski Katliamı’nın 95’inci ayında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde basın açıklaması düzenledi. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre açıklamada konuşan İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, “Bu katliamdan sorumlu olanlar, emri verenler, yaşama hakkını ortadan kaldıranlar neden ve niçin yargılanmazlar?” diye sordu.

“HER TOPLUMUN HAFIZASI VARDIR”

Yaşam hakkının en temel hak olduğunu ve bunun hem Türkiye Anayasası ile hem de uluslararası sözleşmelerle koruma altına alındığına vurgu yapan Çevirmen, “Yaşam hakkı olmadan, başka hiçbir haktan bahsedilemez. Ve devlet insanların yaşama haklarının korunmasından birinci derecede mesuldür. İnsanların adalete olan inancının kuvvetli olduğu, yaşamından endişe duymadığı, hukukun adaletten yana işletildiği, sorumlu ve faillerin yargılandığı toplumlar, huzur içinde yaşarlar. Ancak ülkemizde ne yazık ki sistem bu şekilde işletilmiyor. Cezasızlık, devlet görevlilerinin fiillerinde uygulanıyor ve sorumlular yargı önüne çıkartılmıyor. Her toplumun hafızası vardır” diye belirtti.

“ADALETİN YOLU ROBOSKİ’DEN GEÇER”

“Roboski’ye adalet gelmeden Türkiye’ye adalet gelmez” diyen Çevirmen, “Roboski, devletin ve iktidarın sınavıdır. Bu topraklarda barış ve adaletin yolu, mutlaka ve önce Roboski’den geçecektir. Adalet, adaletsizliğin olduğu yerden yükselir. Katiller bulunsun, Roboski bir daha asla” dedi.