Romanya’nın aralarında gazeteci Nuri Akman’ın da bulunduğu üç Kürt siyasi mülteciyi Türkiye’ye iade etmeye çalıştığı kaydedildi.

Romanya’nın aralarında gazeteci Nuri Akman’ın da bulunduğu üç Kürt siyasi mülteciyi Türkiye’ye iade etmeye çalıştığı kaydedildi. Akman’ın Bükreş Havalimanı’nda iltica talebine rağmen Romanya polisinin zoruyla dün uçağa bindirilmeye çalışıldığı bildirilmişti.

İLTİCA PROSEDÜRÜ BAŞLATILDI

Gazeteci Çağdaş Kaplan’ın verdiği son bilgiye göre Romanya polisinin zorla Türkiye’ye göndermeye çalıştığı gazeteci Nuri Akman ve Kürt siyasi mülteciler, avukatlarla Romanya’da iltica prosedürünü başlattı. Akman ve beraberindekilerin yarın yol ifadeleri alınacak. Cumartesi günü ise serbest bırakılmaları bekleniyor.

KOBANİ’DE YAPTIĞI HABERLER GEREKÇE GÖSTERİLMİŞTİ

Gazeteci Nuri Akman hakkında Kobani’de yaptığı haberler, çektiği fotoğraflar ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla dava açılmıştı. Yargılama sonucu 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu karar ise İstinaf Mahkemesi tarafından bozulmuştu. Yeniden görülmeye başlanan davanın üçüncü duruşmasında Akman hakkında savunması alınmadığı gerekçesiyle yakalama kararı çıkarılmıştı. Akman, 2019 yılı Ocak ayında Yunanistan’a geçmiş ve siyasi iltica talep etmişti.