3 yıldır tutuklu bulunan insan hakları savunucusu ve iş insanı Osman Kavala için sosyal medyada #OsmanKavalayaÖzgürlük talebiyle kampanya başlatıldı.

1086 gündür tutuklu bulunan insan hakları savunucusu ve iş insanı Osman Kavala için sosyal medyada kampanya başlatıldı.
Twitter’da #OsmanKavalayaÖzgürlük etiketiyle başlatılan kampanyada, 3 yıldır tutuklu bulunan Kavala’nın bir an önce serbest bırakılması talep edildi.
Binlerce paylaşım yapılan söz konusu etiket, Türkiye’de en çok konuşulan konular arasına girdi.

NE OLMUŞTU?

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin davada İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yargılanan Kavala’nın, 18 Şubat’ta suçların işlendiğine dair mahkumiyete yeter derecede hukuka uygun somut ve kesin delil bulunmadığı gerekçesiyle beraatine ve tahliyesine karar verilmişti. Aynı gün 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınan Kavala, bir gün sonra sevk edildiği hakimlikçe ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan tutuklanmıştı.
Ayrıca Kavala hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında sevk edildiği mahkeme tarafından 9 Mart’ta ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme’ suçundan tutuklanma kararı verilmişti. ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan iki yıllık tutukluluk süresinin dolduğu gerekçesiyle 20 Mart’ta tahliyesine karar verilen Kavala, casusluk suçundan tutuklu bulunduğu için cezaevinden çıkamamıştı.