16 Ocak 2021, Cumartesi

Tahir Elçi, katledilişinin beşinci yılında meslektaşları tarafından anıldı

Fatoş ErdoğanBütün yazıları

Avukatlar, meslektaşları Tahir Elçi’nin katledilişinin beşinci yılında İstanbul’da bulunan Bakırköy Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi.

Avukatlar, meslektaşları Tahir Elçi’nin katledilişinin beşinci yılında İstanbul’da bulunan Bakırköy Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi. Burada düzenlenen basın açıklamasında, “Yoldaşları ve meslektaşları olarak Av.Tahir Elçi’yi unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve katilleri cezalandırılana kadar adalet arayışımıza devam edeceğimizi haykırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Burada açıklama yapan ÇHD İstanbul Şube Başkanı Av. Gökmen Yeşil ve Adalet Nöbeti avukatlarından Av. Kemal Aytaç konuşmalarında, Tahir Elçi davasında bugüne kadar yaşanan hukuksuzluğa dikkat çektiler. ÖHD İstanbul Şubesi Eş Başkanı Eylem Arzu Kayaoğlu tarafından okunan basın açıklamasının tamamı ise şu şekilde:

“KATLEDİLİŞİNİN YIL DÖNÜMÜNDE TAHİR ELÇİ’Yİ ANIYORUZ!

28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’da Dört Ayaklı Minare önünde barışı savunmak amacıyla yapılan basın açıklaması sırasında katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi’nin katledilişinin yıl dönümde; katledilmesine giden adımların en önemlilerinden biri olan gözaltı ve yargılama sürecinin gerçekleştiği Bakırköy Adliyesi önünde yoldaşları ve meslektaşları olarak Av.Tahir Elçi’yi unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve katilleri cezalandırılana kadar adalet arayışımıza devam edeceğimizi haykırmak için buluşuyoruz.

Ömrünü insan hakları ve barış mücadelesine adamış, Diyarbakır Barosu başkanıyken göz göre göre gelen bir siyasi cinayette yitirdiğimiz Tahir Elçi’nin katledilmesinin üzerinden 5 yıl geçti. Katıldığı televizyon programında, fikirlerinin resmi siyasal ideoloji ile bağdaşmaması üzerine Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından haksız soruşturmanın şüphelisi konumuna getirilen, daha sonra hukuka aykırı şekilde hakkında yakalama kararı çıkarılan Tahir Elçi’nin katledilmesine giden yolun da bu soruşturma süreciyle başladığına tanık olduk. Bu nedenle her yıl olduğu gibi bu yıl da meslektaşımızın katledilmesini protesto etmek ve meslektaşımızı anmak için katliamın başladığı yer olarak Bakırköy adliyesinde bir araya geliyoruz. Rejim, avukatlara ve avukatlık mesleğine dönük ideolojik saldırılarına son hızla devam etmektedir.

Geride kalan 5 yıl içinde, sevgili Tahir Elçi’nin bugün aramızda olmayışının siyasal sorumluları; savaş politikasını derinleştirirken, hukuku ve tüm yargı mekanizmalarını da tekçi iktidar anlayışının en temel enstrümanı olarak belirlemeye devam etmekktedirler. Rejim, avukatlara ve avukatlık mesleğine dönük ideolojik saldırılarına son hızla devam etmektedir. OHAL KHK’ları ile yeni bir rejim inşa edilirken; avukatlar olarak hakkımızda açılan sayısız davalarla, müdafii kısıtlılığı, gözaltı ve tutuklama politikalarıyla karşı karşıya kaldık. Bir çok arkadaşımız mesleğini icra edemez hale getirilirken, pek çok arkadaşımız da göstermelik yargılamalarla uzun süren tutukluğa maruz kalmakta ve uzun yılları bulan hapis cezalarına mahkum edilmektedir. Stajyer avukat meslektaşlarımıza, haklarında devam eden soruşturma ya da kovuşturmalar gerekçe gösterilerek avukatlık ruhsatları verilmemekte, verilen ruhsatlar Adalet Bakanlığının açtığı davalarla ellerinden alınmaktadır. Böylece hukuk fakültesinde mesleğe hazırlanan öğrencilerden, yaşamı sorgulamamaları, itirazlarını dile getirmemeleri, demokratik haklarını kullanmaktan imtina etmeleri dayatılmaktadır.

Yine bu dönem içerisinde toplumun hukuki sorunlarının çözümünden ve avukatlık mesleğinin gelişiminden sorumlu olan Türkiye Barolar Birliği; bırakalım bu sorumluluklarını yerine getirmeyi, hakim siyasal anlayışın bizzat yürütücüsü pozisyonunda iktidarın yanında savunmanın karşısında konumlanmıştır.

Avukatları temsil eden baroların, Türkiye Barolar Birliği’ne yaptığı olağanüstü genel kurul çağrısı hukuksuz bir şekilde birlik baro başkanı Metin Feyzioğlu tarafından reddedilmiş; Feyzioğlu meslektaşlarının yanında olmak, yargının bağımsızlığını, savunmanın dokunulmazlığını savunmak yerine iktidar safhında yer almıştır. İktidar, Feyzioğlu’nun da yanında olmasına rağmen “savunmayı susturamaması” nedeni ile çareyi baroları bölmek için Avukatlık Kanunu’nda değişiklik yaparak bulmuş, ancak yeni kurulan iktidar yanlısı baroların genel kurullarını yapamaması nedeni ile Türkiye Barolar Birliği seçimlerinde belirleyici olacak delege sayısını riske atmamak için Baro Genel Kurullarının yapılmasını pandemi bahanesi ile engellemiştir. Ebru’nun ölümüne sebep olunmuştur.

Sevgili Tahir Elçi’nin ardından, uzun yıllar hapis cezasına mahkum edilen avukatlar adil yargılanma talebi ile açlık grevlerine başlamış, 2 meslektaşımız Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal aynı taleple 5 nisan avukatlar günü itibari ile açlık grevlerini ölüm orucuna dönüştürmüşlerdir. Avukatların, baroların, insan hakkı savunucularının, doktorların, sivil toplum örgütlerinin ölüm orucundaki avukatların adil yargılanma taleplerinin karşılanması çağrısına, TBB başkanı Feyzioğlu da tıpkı Yargıtay gibi, adalet bakanlığı gibi, iktidar gibi kulaklarını tıkamış ve sonunda Ebru’nun ölümüne sebep olunmuştur.

Elçi ailesinin avukatlarının bütün talepleri reddedilmiştir

Savunmaya dönük bu politikanın yanı sıra Tahir Elçi’nin katledilmesiyle ilgili, yıllar sonra Diyarbakır Barosu’nun çabası ile 2 polis hakkında Diyarbakır (10.) Ağır Ceza Mahkemesi’nde “bilinçli taksirle öldürmek” suçundan dava açılmış; davanın 21 ekim 2020 tarihinde görülen ilk duruşmasına, biri Malatya’da diğeri Elazığ’da bulunan sanıklar getirilmemiş ve Tahir Elçi’nin avukatları tarafından sanıkların duruşmaya getirilerek sorgulanması talebi, mahkeme “duruşmaya gelmek isteyip istemediklerini” sanıklara sorarak, duruşmaya gelmelerinin zorunluluk olmadığına karar vermiştir. Tahir Elçi’nin eşi, bu duruşmaya hem şikayetçi hem de stajyer avukat olarak katılmış, ancak mahkeme Türkan Elçi’yi şikayetçi olarak dinleme gereği duymadığı gibi duruşma boyunca Elçi ailesinin avukatlarının bütün talepleri reddedilmiştir. Tahir Elçi’nin katledilmesinin üzerinden yıllar geçtikten sonra açılan bu dava, ilk duruşmadan itibaren yargılamanın nasıl sonuçlanacağını göstermektedir.

Tahir Elçi’yi asla unutmayacağımızın sözünü veriyoruz. Tahir Elçi’nin katline giden ilk taşların döşendiği Bakırköy Adliyesi’nden bir kez daha tekrar ediyoruz:

Bizler; temel hak ve özgürlüklere dönük her türlü sınırlamanın karşısında olan, demokratik hukuk devletinin gereğinin yerine getirilmesi için mücadele yürüten, savaşı değil barışı esas alan, insan hakları mücadelesi yürüten ve hukukun üstünlüğünü, yargının ve savunma makamının bağımsızlığını hukukçular olarak, adalet mücadelesi yürütürken temsil ettiğimiz toplumsal kesimlere dönük saldırılar karşısında başta Tahir Elçi olmak üzere, katledilen tüm meslektaşlarımızın yaşamları ve mücadelelerini referans alıyoruz.

Yürüttüğümüz hak mücadelesinden vazgeçmek bir yana, bir adım dahi geri adım atmayacak, başta Kürt Halkı olmak üzere ezilen Türkiye Halklarının onurlu hukukçusu olan baro başkanımız sevgili Tahir Elçi’yi asla unutmayacağımızın sözünü veriyoruz.”

Metinde imzası bulunan kurumlar şunlar:

 • Adalet İçin Hukukçular
 • Adalet Nöbeti
 • Avukat Dayanışması
 • Avukat Hareketi
 • Avukatlar Sendikası
 • Çağdaş Avukatlar Grubu
 • Adalet İçin Hukukçular
 • Adalet Nöbeti
 • Avukat Dayanışması
 • Avukat Hareketi
 • Avukatlar Sendikası
 • Çağdaş Avukatlar Grubu
 • Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi
 • Demokrasi İçin Hukukçular
 • Hukukta Sol Tavır Derneği
 • Katılımcı Avukatlar
 • Kartal Hukukçular Derneği
 • Özgürlükçü Demokrat Avukatlar
 • Özgürlük için Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi
 • Toplumsal Hukuk
 • Toplum ve Hukuk
 • Araştırmaları Vakfı
 • Sosyal Hukuk

Son Haberler

Dünyada koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyonu aştı

John Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre koronavirüs salgının başlamasından bu yana dünyada hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyonu geçti. John Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre koronavirüs salgının başlamasından...

ABD’de ‘çocuk istismarı’ndan tutuklandığı ortaya çıkan Abdüssamed Köse istifa etti

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölüm başkanı Doç. Dr. Abdüssamed Köse’nin ABD’nin Teksas eyaletinde bir “çocuğa istismar” suçundan tutuklandığı ortaya çıktı. Durumun ardından açıklama...

İran: Trump’ın olmadığı bir dünya daha güzel olacak

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "Trump yönetiminin insanlığa verdiği zarar, bu yönetim içerisindeki radikallerin gözünde hala yetersiz" açıklamalarında bulundu. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad...

AKP’li belediyeden pandemide hayatını kaybeden sağlıkçılar için ücretsiz mezar yeri teklifi

AKP'li Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nin sunduğu teklifin kabul edilmesi halinde, pandemi nedeniyle yaşama veda eden sağlık çalışanlarına mezar yerleri ücretsiz olacak. AKP'li Samsun Büyükşehir Belediye...

Çok Okunanlar

ABD’de ‘çocuk istismarı’ndan tutuklandığı ortaya çıkan Abdüssamed Köse istifa etti

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölüm başkanı Doç. Dr. Abdüssamed Köse’nin ABD’nin Teksas eyaletinde bir “çocuğa istismar” suçundan tutuklandığı...

Meteoroloji’den yoğun kar yağışı uyarısı

Meteoroloji, birçok il için yoğun kar yağışı uyarısında bulundu. Meteoroloji'nin İstanbul uyarısında ise kentin yarın öğle saatlerinden sonra yağmurlu,...

Sağlık Bakanı Koca’dan HDP’ye teşekkür

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'den alınan CoronaVac aşısını olmak için davet gönderdiği HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'a, şahsi...

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine ek genelge yolladı

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ilin valiliğine gönderilen genelgeye göre; araç muayene istasyonlarında çalışan personel ile araç muayene randevusu bulunan taşıt...

Davutoğlu’ndan Özdağ açıklaması: “Sorumlusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Selçuk Özdağ'a yapılan silahlı saldırıyla ilişkin açıklama yaptı. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu,...

Çanakkale’de bir yurttaş işsizlik nedeniyle intihar girişiminde bulundu

Gelibolu ilçesinde Abdullah Kiriş isimli yurttaş, intihar girişiminde bulundu. Kiriş'in sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda, işsizlik nedeniyle sıkıntı yaşandığını...

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a saldırı

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a evinin önünde saldırı düzenlendi. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a evinin önünde...

İSKİ, İstanbul’daki barajların son durumunu açıkladı

İSKİ, kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranının bugün itibarıyla yüzde 28,03 olduğunu duyurdu. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) İstanbul'daki...

AKP’li isimlerin tepki çeken aşı sohbeti: “Teşkilata 30 bin aşı yeter mi?”

AKP MKYK üyelerinin Erdoğan ile birlikte aşı olmalarına tepkiler sürerken, iki AKP’li ismin Twitter üzerinden girdikleri diyalog şüpheleri ve...

Bir çok dünya lideri Whatsapp’tan Telegram geçiş yaptı

Gizlilik Kullanım koşullarını değiştiren WhatsApp, kullanıcıların verilerinin doğrudan Facebook ile paylaşılmasını istemesinin ardından dünya liderleri Telegram'a geçiş yaptı. WhatsApp'ın gizlilik...

Gözden Kaçmasın