Uzman çavuş Musa Orhan’ın  17 yaşındaki kız çocuğuna yönelik cinsel saldırısının ardından intihar girişiminde bulunan kız çocuğunu haberleştiren Jiyan Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi İdris Yayla hakkında soruşturma açıldı. Yayla emniyette ifade verdi.

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı bir köyünde Uzman Çavuş Musa Orhan’ın cinsel saldırıya maruz bıraktığı belirtilen 17 yaşındaki İ.E. isimli kız çocuğu, geçtiğimiz ay silahla yaşamına son vermek istemişti. Olayın duyulmasının ardından gözaltına alınan Musa Orhan, savcılık ifadesinin ardından “nitelikli cinsel istismar” suçundan tutuklama istemiyle Siirt Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti.Uzman Çavuş Musa Orhan’ın kız çocuğuna cinsel saldırısının ardından intihar girişiminde bulunan kız çocuğunu haberleştiren Jiyan Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi İdris Yayla hakkında soruşturma açıldı.
Mezopotamya Ajansı’ndan Metin Yoksu’nun haberine göre Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haberleri yayınlayan Jiyan Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi İdris Yayla hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “halkı kin ve düşmanlığa sevk etme veya aşağılama” fiilini düzenleyen 216’ncı maddesi uyarınca soruşturma başlatıldı.

“HABERLER SUÇ SAYILDI”

“Batman’da uzman çavuşun bir kadına tecavüz edip 20 gün alıkoyduğu ortaya çıktı!”, “Batman’da çocuğa tecavüz eden uzman çavuş gözaltına alındı”, “Batman’da cinsel saldırıya uğrayan genç kadının intihara teşebbüs ettiği ileri sürüldü” başlıklı haberleri yayınlamanın “suç” olarak gösterildiği soruşturma kapsamında, Yayla, 4 Ağustos’ta Batman İl Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdi.

“BARO AÇIKLAMALARINI YAZDIK”

Yayla ifadede, “Bu haberi ilk sizin yaptığınızı biliyorduk dediler. Oysaki bu haberi ilk yapmayı bir gazeteci olarak elbette biz de isterdik ama bu haberi ilk biz yapmadık. Haberi ilk Mezopotamya Ajansı yaptı, sonra Jinnews yayınladı. Biz ise haberi onlardan aldığımızı söyledik. Onun dışında İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi, Batman Barosu ve Siirt Barosu’nun açıklamalarını yayınladık. Bunları yazmak nasıl halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek oluyor?” diye sordu.

“DOĞRU BİLDİĞİMİZİ YAZACAĞIZ”

Devamında,Batman’da 24 gazetenin olduğunu kendilerinin ise 25’inci gazete olduklarını ifade eden Yayla, “İlk defa resmi bir soruşturmaya maruz kaldık. Batman’da yeni bir gazeteyiz, daha önce sahada çalışan muhabirlerimiz darp da edildi, muhabirlerimiz ve yazarlarımız gözaltına alındı. Diğer gazeteler gibi bizi de hizaya getirmek istiyorlar. Ama biz doğru bildiğimizi yazmaktan vazgeçmeyiz” diye konuştu.

“GAZETECİLERİN ÖNCELİĞİ ŞEFFAFLIK”

İfadeye çağrılmasını doğruların önüne geçmek için olduğunu dile getiren Yayla, “Şunu bir kez daha söylemek gerekiyor. Öncelikle genç bir kadın yaşamına son vermek istemiş. Ve bunun duyurulması gerekir. Bunlar yazılmalı ki cezasızlık olmasın. Önemli olan bugün genç kadının ayağa kalkmasıdır. Biz gazeteciler ise önceliğimiz kamuoyunu ilgilendiren konuları tüm şeffaflığı ile yazmalıyız. Yazılmalı ki bir daha bu acılar yaşanmasın. Biz ifadeye çağrıldık, ifade verdik, bunlar önemli değil. Peki tecavüzcü neden dışarıda bunun sorulması gerekmez mi?” dedi.