Demokratik Toplum Kongresi’ne yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan Türk Tabipler Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi Doktor Şeyhmus Gökalp ve 4 kişi tutuklandı.

Demokratik Toplum Kongresi’ne yönelik operasyon kapsamında20 Kasım’da sabah saatlerinde gözaltına alınan Türk Tabipler Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi Doktor Şeyhmus Gökalp ve 4 kişi tutuklandı. TTB konuya ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamada “Şeyhmus Gökalp’in bugün karşı karşıya kaldığı durum tamamen anti-demokratik, adaletsizlik, vicdansızlık ve sorumsuzluk örneğidir” denildi.

“ŞEYHMUS GÖKALP’İN YANINDAYIZ”

Gözaltına alınan 75 kişi arasında bulunan 21 avukat aynı gün, biri avukat 9 kişi 21 Kasım’da serbest bırakılmıştı. Adliyeye sevk edilen Dr. Şeyhmus Gökalp ile 4 kişinin ise tutuklanmasına karar verildi. TTB’den yapılan açıklamada kararın hukuksuz alındığını belirtilerek “Şeyhmus Gökalp’in yanındayız” denildi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Dr. Şeyhmus Gökalp’in tutuklanmasına iki gerekçe gösterilmiştir:
İlki yapıldığı tarihte hükümet tarafından yasallığı tartışılmayan bir platformun toplantısına katıldığı iddiası ki; katılmadığını ısrarla belirtmesine, bu beyanının aksini gösterir, görüntü, ses kaydı vb. hiçbir kanıt olmamasına rağmen, bu durumun kuvvetli suç şüphesi oluşturduğu kabul edilmiştir.”
“İkincisi ise 2016 yılında teslim olan bir itirafçının yalanlarıdır: Bu itirafçı 2016 yılında teslim olduğu tarihte çok sayıda kişi hakkında ifade vermiştir. Dr. Şeyhmus Gökalp, bu itirafçının teslim olduğu tarihte verdiği ifadelerinde yer almamıştır. Bilinmeyen bir nedenle, teslim olduktan üç yıl sonra 26 Mart 2019’da birçok hekim hakkında olduğu gibi, Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında da soyut iftiralarda bulunmuştur.”

“HUKUK DUŞI SOYUT İFTİRALAR KANIT SAYILMIŞTIR”

“Dr. Şeyhmus Gökalp, sağlık personeli olan itirafçıyı tanımadığını, onunla hiç çalışmadığını, beyanlarının gerçekle ilgisiz olduğunu resmi kurum belgelerine dayalı olarak kanıtlamıştır. Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından bu tür itirafçı ifadelerinin kanıt değeri olmadığı defalarca belirtildiği halde, hukuk dışı bir şekilde soyut iftiralar kanıt sayılmıştır.”

“GÖKALP LEKELENEMEYECEK BİR GEÇMİŞE SAHİPTİR”

“Dr. Şeyhmus Gökalp iyi hekimlik değerlerine sahip ve onurlu bir hekim olarak, yalancı tanık iftiraları ve kanıtsız iddialar ile lekelenemeyecek bir geçmişe sahiptir. Buradan kamuoyuna ve yetkili mercilere sesleniyoruz: Bizler bu yalancı tanıklarla anti-demokratik, hak, hukuk ve adalete sığmayan suçlamalarla birçok kişinin suçlanıp cezalandırıldığını biliyoruz. Şimdi aynı senaryo meslektaşımız Dr. Şeyhmus Gökalp için yazılmaktadır.”

“GÖKALP SUÇSUZDUR, HAKLI MÜCADELESİNDE YANINDAYIZ”

“Türkiye’de karanlık günlerin yalancı tanık ifadeleri fabrikasyonuna, onurlu insanların haklarının düzmece dosyalarla çiğnenmesine, hekimlerin görevlerini yapmalarının hukuki normlar dışına çıkarak engellenmesine her zaman karşı çıktık ve bugün de karşı çıkıyoruz.
Dr. Şeyhmus Gökalp bugüne kadar iyi hekimlik ilkelerinden ödün vermediği gibi, anti-demokratik uygulamaların da karşısında olmuştur. Bugün karşı karşıya kaldığı durum tamamen anti-demokratik, adaletsizlik, vicdansızlık ve sorumsuzluk örneğidir.
Yüksek Onur Kurulu üyemiz Dr. Şeyhmus Gökalp suçsuzdur, haklı mücadelesinde yanındayız.”