Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Zülfü Yıldırım’ın ilaçlara yaşamaya çalıştığını ve Kovid-19’dan kaynaklı tedavi olamadığını belirtti.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 317’nci haftasında hasta tutukluların duruma dikkati çekmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında açıklama yaptı. İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, bu hafta Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde kalan 66 yaşındaki Zülfü Yıldırım’ın durumunu aktardı.

KORONAVİRÜS NEDENİYLE SORUNLAR ARTTI

MA’nın haberine göre üçlü protokolden kaynaklı olarak yaşanan sorunların ortadan kaldırılmasını, hasta tutukluların serbest bırakılması ve yaşam hakkının korunması için ilgilileri sorumluluk almaya ve çözüm üretmeye çağıran Çevirmen, Kovid-19 nedeniyle pek çok sorunun yaşandığının aileler tarafından taraflarına iletildiğini aktardı.  Çevirmen, Antalya L Tipinde kalan kanser hastası bir tutuklunun pozitif olan tutuklularla aynı yerde tutulduğunu aktardı.

“SAĞ GÖZÜNÜ KAYBETTİ”

Arkadaşları tarafından yazılan mektupla, Yıldırım’ın cezaevinde kalmasının mümkün olmadığını belirten Çevirmen, Yıldırım’ın 2011 yılında tutuklandığını ve Malatya E Tipi Cezaevine götürüldüğünü aktardı. Yıldırım’ın birçok riskli hastalıklarına rağmen cezaevinde 9,5 ay tutulduğunu kaydeden Çevirmen, mahkemeye çıkarıldığında ise dışarıda tedavisinin yapılması için tahliye edildiğini söyledi. Dışarıda yargılaması tutuksuz devam eden Yıldırım’ın, beyindeki tümör nedeniyle kanser hastalığına yakalandığını ve 3 kez ameliyat edildiğini aktaran Çevirmen, “Geçirdiği beyin ameliyatından dolayı sağ gözünü kaybetmiş ve sol gözünden de yüzde 40’lık bir görme kaybı meydana gelmiştir. Aşırı sıkıntılı süreç ve yaşadığı streslerden kaynaklı olarak kalp krizi geçirmiş, açık kalp ameliyatı yapılarak kalp kapakçıkları değişmiştir. Ayrıca tansiyon, guatr ve kolesterol gibi kronik rahatsızlıkları da bulunmaktadır” dedi.

“YÜZDE 95 ENGELLİ”

Çevirmen, Yıldırım’ın 2017 yılında yargılandığı dosyanın Yargıtay tarafından onaylanmasıyla, 7 yıl 6 aylık cezası infazı için önce Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumuna, sonrasında Elazığ T Tipi Cezaevine daha sonra tekrar 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevine geri götürüldüğünü söyledi. Yıldırım’ın beyin ve kalp hastalıklarından dolayı düzenli yapılan kontrol ve tedavilerinin cezaevine girmesiyle kesintiye uğradığına işaret eden Çevirmen, “Yıldırım, yüzde 95 engelli raporuna sahiptir. Adli Tıp Kurumundan rapor alabilmesi için Elazığ Fırat Üniversitesi’ne sevkinin yapıldığı; ancak Fırat Üniversitesindeki heyetin cezaevinde kalabilir raporu vererek Adli Tıp Kurumuna sevkinin yapılamadığı aktarılmıştır” diye konuştu.

“İNFAZI ERTELENSİN” ÇAĞRISI

Cezaevinde sürekli olarak ilaç kullanarak yaşamaya çalışan Yıldırım’ın Kovid-19 sürecinden kaynaklı olarak kontrolleri aksadığına vurgu yapan Çevirmen, şunları söyledi: “Ağır ve riskli hastalıkları ve 66 yaşında olması nedeniyle de 14 Günlük karantinada kalma zorunluluğunun ayrıca zorlayıcı olmasından dolayı kontrolleri hepten ortadan kalkmıştır. Ailesinin de kendisini ziyaret edebilme olanağının kısıtlı olması da psikolojik olarak yıpratıcı olmaktadır. 3 yıldır cezaevinde kalan Zülfü Yıldırım’ın 2 yıllık cezası kalmıştır. Ağır hastalıkları ve cezaevinde kalamayacak durumda olmasından kaynaklı olarak bir an önce infazının ertelenmesi ve ailesinin yanında tedavilerine devam etmesini talep ediyoruz.”