Ipsos Araştırma Şirketi’nin 30 farklı ülkede yaptığı anket araştırmasına göre Türkiye, yüzde 61’lık oranla koronavirüs salgını nedeniyle akıl ve ruh sağlığının en çok bozulduğu ülke oldu.

Ipsos Araştırma Şirketi, Dünya Ekonomik Forumu için 30 ülkede anket çalışması yaptı. Yapılan çalışmanın sonuçları koronavirüs döneminde Türkiye’de yüzde 61’lık bir kesimin  ruh ve akıl sağlığının bozulduğunu ortaya koydu.

Anket yapılan 11 farklı ülkede yaşayanlardan yarısı duygusal ve ruhsal olmak üzere sağlıklarında düşüş olduğunu bildirdi. En büyük orana Türkiye sahip ülke olurken arından ŞİLİ yüzde 56 ve Macaristan yüzde 56 olarak sıralandı.

İtalya, Brezilya, Büyük Britanya, İspanya, Hollanda, Peru, Kanada, Polonya’da yaşayanların en az yarısı da ruh ve akıl sağlıklarında düşüş olduğunu söyledi.

Ruh sağlığında düşüşten çok iyileşme oranları yüksek olanlar ise sadece Çin, Hindistan ve Suudi Arabistan’da yaşayanların olduğu görüldü.

2021’DE RUH SAĞLIĞINDA BOZULMA OLANLARIN ORANI DAHA YÜKSEK

2021’in Ocak ayından buyana  akıl ve ruh sağlığında bozulma yaşadığını söyleyenlerin oranı yine Türkiye’de yine yüksek çıktı. Türkiye’de akıl ve ruh sağlığının 2021’in başından bu yana kötüye gittiğini söyleyenlerin oranı yüzde 43’ü buldu. Türkiye’yi yüzde 30’a Macaristan ve yüzde 29’la Fransa’da izledi.

Çin, Hindistan ve Suudi Arabistan’da yaşayanlar ise yine akıl ve ruh sağlıklarının yılbaşından beri iyiye gittiğini beyan etti.