İTO Yönetim Kurulu Üyesi Recep Koç koronavirüs salgınının kentteki seyrine ilişkinaçıklamalarda bulundu. Koç, “Hastanelerimizde şu an bir rahatlama oldu ama yoğun bakımlarımız hala dolu” dedi.

İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Recep Koç, İstanbul’da koronavirüs vaka sayılarında düşüş yaşanmasına karşın yoğun bakımların hâlâ dolu olduğunu belirtti.  Recep Koç, Birgün Gazetesi’nden Berkay Sağol ve İsmail Arı’ya İstanbul’un son durumunu şöyle anlattı:

“BÜTÜN YOĞUNLUK KAMU HASTANELERİ İLE ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDE YAŞANDI”

“İstanbul’daki vaka sayılarında Kasım ayı başlarında bir artış yaşanmaya başladı. Kasım ayının 16’sından itibaren ay sonuna kadar günde en az 12 bin vaka vardı. Günde 12 bin vaka olduğu için acil servisler, yoğun bakım servisleri ve poliklinikler doldu. İktidar özel hastaneleri de pandemi hastanesi ilan etmediği için bütün yoğunluk kamu hastaneleri ile üniversite hastanelerinde yaşandı.”

“HASTALAR ACİL SERVİSLERDE YATAKLARIN BOŞALMASINI BEKLEDİ”

“Bu süreçte 112’ye ulaşılamadı, hastalar acil servislerde yatakların boşalmasını bekledi. Kasım ayı sonuna kadar bu durum böyle devam etti. Biz Kasım ayının başından itibaren tam kapanma tavsiyesinde bulunduk. Çünkü hastanelerdeki yoğunluğunu azaltmanın başka yolu yoktu. Bu yanlış sağlık politikası Aralık ayına kadar devam etti. Sokağa çıkma kısıtlamasıyla vaka sayısı 12 binlerden önce 5 – 6 binlere düştü, şimdi de 2 -3 bine kadar düştüğünü tahmin ediyoruz. Hastanelerimizde şu an bir rahatlama oldu ama yoğun bakımlarımız hala dolu.”