İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da bu yıl, geçen yıllara göre ölüm oranının yüzde 30 ile 35 oranında daha fazla olduğunu açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, Halk TV’de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İmamoğlu, “Bu senenin ölüm rakamlarına ve son 2-3 yılın ölüm rakamlarına baktığınızda yüzde 30-35 oranında daha fazla ölüm var. İstanbul Mezarlıklar Daire Başkanlığı’na gelen veriler ‘bulaşıcı hastalık ve normal ölüm’ olarak kaydediliyor. Covid-19 teşhisi konmuş ölümleri göremiyoruz” diye konuştu.

“SAĞLIK BAKANLIĞI’NA BAŞVURU YAPTIK”

İstanbul Valiliği’ne ve Sağlık Bakanlığı’na İBB olarak Covid-19 kaynaklı ölümler için yazılı başvuru yaptıklarını belirten İmamoğlu, şu ifadeleri kullandu:
“İstanbul’da vefat eden her vatandaşın sayısı, İBB Mezarlıkları Daire Başkanlığı işlemlerini yaptığı için, bizden geçiyor. Bu sayılar üzerinden bizi şaşırtan husus varsa ilgili kurumlarla paylaşırız. Hepimiz biliyoruz ki güncel açıklanan veriler üzerinden ölüm sayılarında artış var. Ama bunu yüksek oranda gördüğüm için Valiliğe ve Sağlık Bakanlığı’na uyarıcı yazılar yazdık.”

“COVİD-19 ÖLÜMLERİNİ GÖREMİYORUZ”

İmamoğlu, “İstatistiki olarak yorumlar yapmak mümkün ama benim gibi bir belediye başkanına bunu yapmak yakışmıyor. Bize bulaşıcı hastalık ve normal ölüm diye verilerle vefat eden vatandaşların verilerini yolluyorlar, ama Covid-19 teşhisi konmuş vefatı göremiyoruz. Bize kurum kuruluşlar siyasi partiler sordu… Normal ölüm ve bulaşıcı hastalık bizdeki veriler. Covid-19 verilerini göremeyince yorum yapamadık. Sağlık Bakanlığı’na ve İstanbul Valiliği’ne yazı yazdık, ama henüz bu konuda bilgi sahibi değiliz. İstatistiklerden yorum yapabiliriz. Biz de şeffaflıktan yanayız. Günü geldiğinde aydınlanacağız. Orada Covid-19 yazmadığı sürece yorum yapamayız. Bu sorunun cevabı mezarlıklar daire başkanlığından istendiğinde bizim yapabileceğimiz şey toplu ölüm sayılarını vermek. Covid-19’u göremiyoruz” dedi.

“YÜZDE 30-35 DAHA FAZLA ÖLÜM VAR”

Son 2-3 yılın ölüm oranlarıyla bu yılı karşılaştırdıklarını aktaran İmamoğlu, şöyle devam etti:
“Bu senenin ölüm rakamlarına bakıldığında ve son 2-3 yılın ölüm rakamlarına baktığınızda yüzde 30-35 daha fazla ölüm var… Gününe göre değişiyor. Bizim bu verilere gün gün e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Dediğim gibi bugünkü ölüm rakamlarından en az yüzde 30-35 civarında ölüm sayısı daha az. İstatistik üzerinden ölümle ilgili yorum yapabilecek konumda değilim. Somut sayı üzerinden yapmam gerekiyor. Günde yaklaşık 80-90-100 civarı fazla son 1 ayda… Somut sayı üzerinden yorum yapmam için o veriyi almam gerekiyor.”

“BAKAN KOCA’NIN YORUMU YANLIŞ”

İmamoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın New York Times’ın İstanbul’daki ölüm oranlarını inceleyerek “Türkiye Koronavirüs sayılarını açıklamıyor olabilir” haberinin ardından “İstanbul’da vefat edenlerin yeni kararla definlerin de İstanbul’da gerçekleştiğini söylemesinin” yanlış bir yorum olduğunu kaydetti.

“BİZDEKİ RAPOR^, ÖLÜM RAPORUDUR”

İmamoğlu, “İstanbul Mezarlıklar Daire Başkanlığı defin sayısı üzerinden rapor tutmaz, ölüm üzerinden rapor tutar. Bizdeki rapor ölüm raporudur” dedi.

“HATALARINI KABUL ETTİLER”

Öte yandan İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Vakıflar’a ait araziye yaptırdığı çardak ve şöminenin İBB tarafından yıkılmasına ilişkin şöyle konuştu:
“Fahrettin Altun Bey’i tanımam etmem. Eve yapılan işlem kişiye göre yapılmaz. Zaten tesadüftür. İşlem yapıldığı gün basında da yer buldu. Kendileri hatalarını kabul ettiler, kendileri yıkıp yapacağını ifade etti. Arkadaşlarımızın bana ulaştığı rapor bu yönde. Bizim arkadaşlarımızın bana ulaştığı rapor bu yönde. Hatalarını kabul ederek karşılıklı tutanak tutulduğunu ifade etti. Zabıtalar hangi işlem yapılması gerekiyorsa yaptılar. Ama detaylı şekilde şu var bu var diye elimde rapor yok. Talep edilirse paylaşılır. Bu konuda bize ihbar geldi. İhbar üzerine arkadaşlarımız oraya gitti. Medyaya yansıdıktan sonra ben Fahrettin Bey’e ait olduğunu öğrendim. Ama kendileri hatalarını kabul ettiler ve arkadaşlarımız tutanak tuttular.”